Civilizační nemoci

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Za nemoci civilizační, resp. psychosomatické, jsou označovány nemoci, jejichž příčinou vzniku je nesrovnatelnost (nevyváženost) mezi adaptačními schopnostmi člověka a dynamičnosti, složitostí a rozporností světa, v němž civilizovaný člověk žije, a který si vytváří.

Stresory, jež je vyvolávají, jsou např. zvýšené životní tempo, rostoucí nároky na odpovědnost ekonomickou a morální, požadavek podávat stále nekolísající výkon, intenzivní interpersonální aktivity, dlouhodobé pracovní přepětí, značná rizika spojená s chybným rozhodnutím.

Civilizační vlivy se podílejí zejména na vzniku hypertenze (vysoký krevní tlak), na ischemické chorobě srdeční (nedokrevnost srdečního svalu), na vzniku gastrointenstinálních nemocí (poruchy zažívání a vznik dvanácterníkových vředů), na astmatických potížích, na vzniku cukrovky, poruch imunitního systému aj. Výskyt psychosomatických onemocnění je závislý na typu osobností.

Je pravděpodobnější u osob depresivně laděných, než u typů nezdolných, s velkou zátěžovou tolerancí. [1]

Reference

  1. MALÝ, Stanislav, KRÁL, Miroslav a HANÁKOVÁ, Eva. ABC ergonomie. 1. vyd. Praha: Professional Publishing, 2010. 386 s. ISBN 978-80-7431-027-0.



Civilizační nemoci - (Diskuse k heslu)
Anglicky:
Diseases of affluence