Emise: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
 
(Není zobrazeno 12 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
"1) Exhaláty, úlety znečišťujících látek unikajících nebo vypouštěných z nějakého zdroje znečištění do vzduchu. Rozlišujeme emise plynné, emise kapalné a emise tuhé.2) Úlet, vypouštění znečišťujících látek do okolního prostředí.Zdroj: Slovník vybraných p" [[Kategorie: Ochrana zdraví, hygiena práce]] [[Kategorie: Životní prostředí ]] {{jazyky3|en= Emission |de= Auswurf (r) |fr= |zdroj= BHP 7-8, 2002, str. 30 |aip=a|svi=a|klslovo=absorpce}}
+
#*Množství příměsi, zpravidla její hmotnost, vstupujících za jednotku času ze zdroje znečišťování do ovzduší;                 
 +
#*Vypouštění nebo únik příměsí do atmosféry, tj. primární znečišťování ovzduší. Sekundárním znečišťováním ovzduší se naproti tomu rozumí vznik příměsí přímo v  atmosféře v důsledku různých chemických a fyzikálních pochodů. <ref>Výkladový terminologický slovník některých pojmů používaných v analýze a hodnocení rizik pro účely zákona o prevenci závažných havárií [online]. Praha : Výzkumný ústav bezpečnosti práce, 2016. 87 s. Dostupný z WWW: <http://www.vubp.cz/images/soubory/prevence-zavaznych-havarii/metodiky/vykladovy-terminologicky-slovnik-11-2016-final.pdf>. </ref>
 +
# Exhaláty, úlety znečišťujících látek unikajících nebo vypouštěných z nějakého zdroje znečištění do vzduchu. Rozlišujeme emise plynné, emise kapalné a emise tuhé.
 +
# Úlet, vypouštění znečišťujících látek do okolního prostředí. <ref>NOVOTNÝ, Karel. Slovník vybraných pojmů vztahujících se k hodnocení rizik podle § 132a odst. 3 zákoníku práce. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 2000. 104 s.</ref>
 +
# Zvuk vyzařovaný jedním zdrojem. Může být uveden na štítku stroje nebo v technických parametrech. Obvykle je popsán hladinou akustického výkonu a dále hladinou akustického tlaku v místě obsluhy, je-li toto místo definované. Zdroj: Ergonomický výkladový slovník <ref>KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.</ref>
 +
# Emise je množství [[škodliviny]] vystupující ze zdroje znečištění (např. prachu, hluku, záření apod.) za jednotku času.
 +
Emise se objektivizují měřením přímo na zdroji, výsledky se porovnávají s hygienickými limity. Měření emisí je podkladem k realizaci různých technických opatření, která vedou ke snížení emisí určitého typu.
 +
 
 +
'''Imise'''  je množství škodliviny za jednotku času, které se již dostalo do styku s pracovním prostředím. V těchto případech hodnotíme zátěž zaměstnanců příslušnou škodlivinou.
 +
misí všech příspívajících zdrojů včetně odrazů, hluku pozadí apod.
 +
Hodnoty emise hluku jsou hladina emisního akustického tlaku na stanovišti obsluhy a hladina akustického výkonu. Určení těchto veličin je nezbytné pro výrobce k deklarování vyzařovaného hluku, porovnávání vyzařovaného hluku strojů v příslušné skupině strojů a pro účel kontroly hluku na zdroji v konstrukční etapě.
 +
      [[Soubor:Hluk.JPG]]
 +
Charakteristiky emisí u technických prostředků se mohou značně měnit s ohledem na podmínky na konkrétním pracovišti.
 +
Intenzita hluku vyzařovaná jedním zdrojem, může být uvedena na štítku stroje nebo v technických parametrech. Obvykle je popsána hladinou akustického výkonu a dále hladinou akustického tlaku v místě obsluhy, je-li toto místo definované.
 +
Emise přispívá k imisi v místě obsluhy, kde imise je  vztažena k hlukové expozici pro definované provozní podmínky a sledované časy během emisí všech přispívajících zdrojů včetně odrazů, hluku pozadí  apod.
 +
Imise hluku na pracovním místě, charakterizuje všechny zvuky, které jsou ( bez ohledu na to, zda je pracovník přítomen či nikoliv) ve stanoveném časovém intervalu T v měřicím bodě (pracovní místo obsluhy stroje) v  konkrétní situaci; tj. hluk přicházející od stroje, hluk přicházející  z  jiných  zdrojů  a  hluk  odražený  od  stropu,  stěn  a  jiného vybavení  –  viz obrázek č.2.
 +
  [[Soubor:Imise_zdroje.JPG]]
 +
 
 +
 
 +
'''Expozice hluku osoby''' - rozumíme všechny zvuky, které přicházejí ve stanoveném časovém intervalu T v konkrétní situaci do sluchového orgánu zaměstnace.
 +
<ref>MALÝ, Stanislav, KRÁL, Miroslav a HANÁKOVÁ, Eva. ABC ergonomie. 1. vyd. Praha: Professional Publishing, 2010. 386 s. ISBN 978-80-7431-027-0.</ref>
 +
 
 +
== Reference ==
 +
<references/>
 +
 
 +
 +
 
 +
[[Kategorie:Ochrana zdraví, hygiena práce]]
 +
[[Kategorie:Ergonomie]]
 +
[[Kategorie: Životní prostředí]]  
 +
[[Nadřazený termín::škodliviny| ]]
 +
{{jazyky3|en=Emission|de=Auswurf (r)|fr=|}}
 +
 
 +
[[clav:Emise]]
 +
[[cswiki:Emise]]
 +
[[enwiki:Emission]]
 +
[[google:Emise]]
 +
 
 +
[[aip:2175]]

Aktuální verze z 12. 12. 2016, 13:54

    • Množství příměsi, zpravidla její hmotnost, vstupujících za jednotku času ze zdroje znečišťování do ovzduší;
    • Vypouštění nebo únik příměsí do atmosféry, tj. primární znečišťování ovzduší. Sekundárním znečišťováním ovzduší se naproti tomu rozumí vznik příměsí přímo v atmosféře v důsledku různých chemických a fyzikálních pochodů. [1]
  1. Exhaláty, úlety znečišťujících látek unikajících nebo vypouštěných z nějakého zdroje znečištění do vzduchu. Rozlišujeme emise plynné, emise kapalné a emise tuhé.
  2. Úlet, vypouštění znečišťujících látek do okolního prostředí. [2]
  3. Zvuk vyzařovaný jedním zdrojem. Může být uveden na štítku stroje nebo v technických parametrech. Obvykle je popsán hladinou akustického výkonu a dále hladinou akustického tlaku v místě obsluhy, je-li toto místo definované. Zdroj: Ergonomický výkladový slovník [3]
  4. Emise je množství škodliviny vystupující ze zdroje znečištění (např. prachu, hluku, záření apod.) za jednotku času.

Emise se objektivizují měřením přímo na zdroji, výsledky se porovnávají s hygienickými limity. Měření emisí je podkladem k realizaci různých technických opatření, která vedou ke snížení emisí určitého typu.

Imise je množství škodliviny za jednotku času, které se již dostalo do styku s pracovním prostředím. V těchto případech hodnotíme zátěž zaměstnanců příslušnou škodlivinou. misí všech příspívajících zdrojů včetně odrazů, hluku pozadí apod. Hodnoty emise hluku jsou hladina emisního akustického tlaku na stanovišti obsluhy a hladina akustického výkonu. Určení těchto veličin je nezbytné pro výrobce k deklarování vyzařovaného hluku, porovnávání vyzařovaného hluku strojů v příslušné skupině strojů a pro účel kontroly hluku na zdroji v konstrukční etapě.

      Hluk.JPG 

Charakteristiky emisí u technických prostředků se mohou značně měnit s ohledem na podmínky na konkrétním pracovišti. Intenzita hluku vyzařovaná jedním zdrojem, může být uvedena na štítku stroje nebo v technických parametrech. Obvykle je popsána hladinou akustického výkonu a dále hladinou akustického tlaku v místě obsluhy, je-li toto místo definované. Emise přispívá k imisi v místě obsluhy, kde imise je vztažena k hlukové expozici pro definované provozní podmínky a sledované časy během emisí všech přispívajících zdrojů včetně odrazů, hluku pozadí apod. Imise hluku na pracovním místě, charakterizuje všechny zvuky, které jsou ( bez ohledu na to, zda je pracovník přítomen či nikoliv) ve stanoveném časovém intervalu T v měřicím bodě (pracovní místo obsluhy stroje) v konkrétní situaci; tj. hluk přicházející od stroje, hluk přicházející z jiných zdrojů a hluk odražený od stropu, stěn a jiného vybavení – viz obrázek č.2.

 Imise zdroje.JPG 


Expozice hluku osoby - rozumíme všechny zvuky, které přicházejí ve stanoveném časovém intervalu T v konkrétní situaci do sluchového orgánu zaměstnace. [4]

Reference

  1. Výkladový terminologický slovník některých pojmů používaných v analýze a hodnocení rizik pro účely zákona o prevenci závažných havárií [online]. Praha : Výzkumný ústav bezpečnosti práce, 2016. 87 s. Dostupný z WWW: <http://www.vubp.cz/images/soubory/prevence-zavaznych-havarii/metodiky/vykladovy-terminologicky-slovnik-11-2016-final.pdf>.
  2. NOVOTNÝ, Karel. Slovník vybraných pojmů vztahujících se k hodnocení rizik podle § 132a odst. 3 zákoníku práce. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 2000. 104 s.
  3. KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.
  4. MALÝ, Stanislav, KRÁL, Miroslav a HANÁKOVÁ, Eva. ABC ergonomie. 1. vyd. Praha: Professional Publishing, 2010. 386 s. ISBN 978-80-7431-027-0.


Emise - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy:
Emission Auswurf (r)