Emise

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
  1. Exhaláty, úlety znečišťujících látek unikajících nebo vypouštěných z nějakého zdroje znečištění do vzduchu. Rozlišujeme emise plynné, emise kapalné a emise tuhé.
  2. Úlet, vypouštění znečišťujících látek do okolního prostředí. [1]
  3. Zvuk vyzařovaný jedním zdrojem. Může být uveden na štítku stroje nebo v technických parametrech. Obvykle je popsán hladinou akustického výkonu a dále hladinou akustického tlaku v místě obsluhy, je-li toto místo definované. Zdroj: Ergonomický výkladový slovník [2]
  4. Emise je množství škodliviny vystupující ze zdroje znečištění (např. prachu, hluku, záření apod.) za jednotku času.

Emise se objektivizují měřením přímo na zdroji, výsledky se porovnávají s hygienickými limity. Měření emisí je podkladem k realizaci různých technických opatření, která vedou ke snížení emisí určitého typu.

Imise je množství škodliviny za jednotku času, které se již dostalo do styku s pracovním prostředím. V těchto případech hodnotíme zátěž zaměstnanců příslušnou škodlivinou. misí všech příspívajících zdrojů včetně odrazů, hluku pozadí apod.[3]

Reference

  1. NOVOTNÝ, Karel. Slovník vybraných pojmů vztahujících se k hodnocení rizik podle § 132a odst. 3 zákoníku práce. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 2000. 104 s.
  2. KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.
  3. MALÝ, Stanislav, KRÁL, Miroslav a HANÁKOVÁ, Eva. ABC ergonomie. 1. vyd. Praha: Professional Publishing, 2010. 386 s. ISBN 978-80-7431-027-0.


Emise - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy:
Emission Auswurf (r)