Encyklopedie BOZP:Portál Encyklopedie BOZP: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
(Není zobrazeno 9 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:Poster.gif|center]]
+
[[Soubor:Ebozp_logo3.png|left]]
Znalostní systém BOZP je řešen v rámci projektu „'''Management znalostí - podmínka úspěšného řízení BOZP'''“, který byl součástí Výzkumného záměru VÚBP, v.v.i. Formou managementu znalostí je vytvářen systém včetně procesních vztahů, které napomáhají řešit zvyšování úrovně znalostí o bezpečnosti práce a ochraně zdraví při práci a formování nových, pozitivních postojů lidí k dané problematice. 
 
Pro technické řešení projektu bylo zvoleno prostředí MediaWiki. Základní soubor termínů byl naimportován z již existujícího terminologického slovníku, který vznikl v rámci výzkumného závěru VÚBP, v.v.i. v letech 1999-2003.
 
  
Odborným garantem Encyklopedie BOZP je '''Redakční rada''', jejímž úkolem je:
+
'''Encyklopedie BOZP''' je internetovou encyklopedií, která slouží jako nástroj pro orientaci v terminologii oboru bezpečnost a ochrana zdraví při práci a souvisejících oblastech. Zároveň slouží také jako překladový slovník. Encyklopedie BOZP je užitečným nástrojem pro organizace, odborníky a studenty, kteří se problematikou BOZP zabývají nebo se do jejich činnosti tato oblast prolíná. V současnosti představuje Encyklopedie BOZP specifickou (národní) verzi webové platformy Evropské agentury pro BOZP (EU-OSHA) s názvem [[OSHwiki]] pro všechny, kteří se zabývají bezpečností a ochranou zdraví na pracovišti. Provozovatelem encyklopedie je [[Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.]]
*schvalování nově zařazených termínu
 
*navrhování nových termínů
 
*vyřazování nevhodných termínů
 
*věcná kontrola obsahu
 
 
 
'''Hlavním cílem je vytvořit:'''
 
*jednotnou terminologii v rámci systému,
 
* jednotný vyhledávací systém, který bude pracovat nad všemi komponenty zdrojové základny a následně bude schopen získávat relevantní znalosti.
 
 
 
Spojení prostředí Wikipedie s novými trendy rozvíjejícími principy umělé inteligence (sdílení a opakované použití znalostí) se nám jeví jako ideální. Proto se dále soustředíme na implementaci některých prvků ontologie do našeho prostředí a vytvoříme na těchto principech encyklopedii BOZP, která po zpřístupnění širšímu okruhu uživatelů bude dostupná nejen v ČR, ale v celosvětovém měřítku.
 
Po analýze stavu současného terminologického slovníků a možností, které nám nabízí prostředí MediaWiki, jsme zvolili pro jednotlivé pojmy z oblasti BOZP '''tyto prvky záznamu''':
 
*pojem,
 
*výklad pojmu,
 
*jazykové ekvivalenty (v jazyce anglickém, německém, francouzském),
 
*provázání s externími zdroji informací (knihovní katalogy, digitální archiv AiP Safe, Google, encyklopedie, národní verze Wikipedie),
 
*kategorizace pojmů
 
*ontologizace pojmů
 
 
 
'''Současnost:'''
 
*z nového pohledu hodnotíme již použité prvky podpůrné části zdrojové základny (prvky pracující s termíny z oblasti BOZP – tezaurus, terminologický slovník aj.) a snažíme se najít jejich adekvátní uplatnění v tomto směru,
 
*vytváříme koncepci, kde se zabýváme teoretickými možnostmi využití sémantického webu pro konceptualizaci BOZP a hodnotíme nabízené přednosti ontologií:
 
**definování konceptů (pojmů) a vztahů mezi nimi,
 
**strukturní i konceptuální vztahy, které jsou formálně definovány,
 
**využití při vyhledávání - podpora terminologického odvozování (ontologie obsahuje strojově interpretovanou definici konceptů)
 
*'''prioritní úkoly:'''
 
**doplnit definice u prázdných pojmů,
 
**rozšířit definice, které jsou příliš krátké,
 
**propojit termíny na externí informační zdroje
 
**doplnit jazykové ekvivalenty
 
**kontext pojmu
 
*postupujeme dle vypracované '''metodiky práce''':
 
# výběr příslušné kategorie dle vlastního okruhu působnosti a činnosti,
 
# projít stávající seznam hesel,
 
# práce s konkrétním heslem:
 
#*kontrola správnosti a úplnosti definice,
 
#*kontrola zařazení hesla do kategorie (heslo se může vztahovat k více kategoriím),
 
#*kontrola  jazykových ekvivalentů a jejich doplnění (lze doplnit i cizojazyčná synonyma),
 
#*návrh  hierarchických a asociovaných vazeb mezi hesly, ekvivalentních vztahů a v synonymních výrazů uvedení preferovaného termínu,
 
#*rozšíření o grafické prvky (tabulky, grafy, obrázky, fotografie),
 
# návrhy na vyřazení nevhodných termínů,
 
# návrhy na zařazení nových termínů,
 
# kontrola pravopisu a stylistiky
 
  
 +
EBOZP má nyní '''{{POČETČLÁNKŮ}}''' [[:Kategorie:Český_rejstřík|článků]].
 +
<!-- Prohlédněte si [[Wikipedie:Nejlepší články|nejlepší z&nbsp;nich]] '''Vítejte v Encyklopedii BOZP''', kterou [[Nápověda:Obsah|může&nbsp;každý&nbsp;upravovat]].  -->
  
 +
Budeme rádi, když se do tvorby Encyklopedie BOZP zapojíte i vy! To můžete učinit jednak v diskusním prostoru EBOZP, nebo prostřednictvím e-mailové adresy [mailto:ebozp@vubp-praha.cz].
 
----
 
----
  
  
<center>'''Kontakt na autory''' wiki@vubp-praha.cz, na který můžete zasílat své poznámky, návrhy, kritiky či připomínky.</center>
+
[[Soubor:Plakat_ebozp_2018.png|center|frame]]
 
 
 
 
[[Soubor:logo2.jpg|center]]
 

Verze z 24. 4. 2018, 12:43

Ebozp logo3.png

Encyklopedie BOZP je internetovou encyklopedií, která slouží jako nástroj pro orientaci v terminologii oboru bezpečnost a ochrana zdraví při práci a souvisejících oblastech. Zároveň slouží také jako překladový slovník. Encyklopedie BOZP je užitečným nástrojem pro organizace, odborníky a studenty, kteří se problematikou BOZP zabývají nebo se do jejich činnosti tato oblast prolíná. V současnosti představuje Encyklopedie BOZP specifickou (národní) verzi webové platformy Evropské agentury pro BOZP (EU-OSHA) s názvem OSHwiki pro všechny, kteří se zabývají bezpečností a ochranou zdraví na pracovišti. Provozovatelem encyklopedie je Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.

EBOZP má nyní 3 029 článků.

Budeme rádi, když se do tvorby Encyklopedie BOZP zapojíte i vy! To můžete učinit jednak v diskusním prostoru EBOZP, nebo prostřednictvím e-mailové adresy [1].



Plakat ebozp 2018.png