OOPP pro ochranu rukou a paží

Z Encyklopedie BOZP
Verze z 20. 3. 2018, 14:53, kterou vytvořil Marcela (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: Jedná se o osobní ochranné pracovní prostředky určené k ochraně rukou a paží před účinky mechanických, chemických nebo biologických rizik, před působen…)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Jedná se o osobní ochranné pracovní prostředky určené k ochraně rukou a paží před účinky mechanických, chemických nebo biologických rizik, před působením tepla, plamene, chladu, vlhka, záření, vibrací, nebo elektrického napětí.

Dle přílohy č. 2 nařízení vlády č. 495/2001 Sb. náleží mezi OOPP pro ochranu rukou a paží (viz požadavek na shodu s příslušnou technickou normou):

rukavice na ochranu před mechanickým poškozením (proti bodnutí, proříznutí, vibracím apod.) (ČSN EN 420+A1, ČSN EN 388, ČSN EN 381-1, ČSN EN 1082-1,-2, ČSN EN ISO 10819), rukavice na ochranu před chemickými látkami a biologickými činiteli (ČSN EN 374-1,-2,-3,-4), rukavice na ochranu před elektřinou, žárem a nízkými teplotami (ČSN EN 60903-ed.2, ČSN EN 12477+A1, ČSN EN 16350, ČSN EN 407, ČSN EN 12477+A1, ČSN EN 511), rukavice na ochranu před ionizujícím zářením (ČSN EN 421), palcové rukavice (ČSN EN 420+A1, ČSN EN 388), ochranné prsty, ochranné rukávy (ČSN EN 1082-1,-2), ochranné nátepníky pro těžkou práci (ČSN EN 1082-1,-2), dlaňovice, ochranné rukavice pro práce ve vlhkém, mokrém nebo znečišťujícím prostředí (ČSN EN 420+A1). V příloze č. 3 nařízení vlády č. 495/2001 Sb. je uveden seznam prací a činností, které vyžadují ochranu těla, paží a rukou:

1. Ochranné oděvy:

práce s kyselinami a zásadami, jejich roztoky, dezinfekčními prostředky, žíravými čisticími prostředky a ochrannými postřiky, práce s horkými materiály nebo v jejich blízkosti a všude tam, kde jsou pociťovány vlivy vysoké teploty, práce při výrobě skla, otryskávací práce, práce v prostorech s teplotou hluboko pod bodem mrazu, práce při čištění cisteren, nádrží a kanálů. 2. Ohnivzdorné ochranné oděvy:

svařování v omezených prostorech, opravy tavicích agregátů kovu a skla. 3. Ochrana předloktí:

práce při vykosťování a krájení masa. 4. Rukavice:

svařování, manipulace s předměty s ostrými hranami – s výjimkou strojů, kde je nebezpečí, že budou rukavice zachyceny, nechráněná práce s kyselinami a roztoky žíravin, práce s ropnými produkty, práce s podchlazenými výrobky a předměty, práce s expanzními vsazovacími přístroji. 5. Rukavice z kovové síťoviny:

práce při vykosťování a krájení masa, krájení masa ručním nožem při porážení zvířat a výrobě masa, práce při výměně nožů u řezacích strojů. Při výběru rukavic je potřeba zohlednit nejen rizika, proti kterým mají rukavice chránit, ale také činnosti, při kterých mají být používány. Neméně důležitou vlastnosti je proto i jejich úchopová schopnost. Na trhu existuje celá řada materiálů, střihů a typů rukavic, které jsou značeny piktogramy podle typu ochrany. Bližší informace o materiálech střizích a piktogramech naleznete například zde.


Reference

SKŘEHOTOVÁ, Marcela. Osobní ochranné pracovní prostředky. Portál BOZP [online]. 2017 [cit. 2018-03-20]. Dostupné z: http://www.portalbozp.cz/osobni-ochranne-pracovni-prostredky/