Ruční manipulace

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
  1. Jakákoliv aktivita pohybového systému člověka, vyžadující sílu při zvedání, sklápění, přenášení či jiných pohybech s předměty v rámci pracovního systému.
  1. Je definována jako manipulace prováděná ručně nebo za pomocí ručního nářadí.

Představuje přemísťování břemen lidskou silou. Jde o případy: zdvíhání, nesení, převracení, tažení, válení, převážení na ručních vozících apod.

POZNÁMKA

  • Pro svá zdravotní rizika je manipulace s břemeny předmětem zvýšeného zajmu z hlediska ochrany zdraví pracovníku svědčí o tom i Směrnice EU 90/269 o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při ruční manipulaci s břemeny. Připravuje se norma ISO/CD 11228 Ergonomie. Ruční manipulace.
  • Při hodnocení tělesné námahy v souvislosti s manipulací s břemeny e nutno zohlednit následující kritéria: pohlaví (u žen, těhotenství), věk, fyzickou zdatnost, aktuální zdravotní stav, situační polohy břemene a lidského těla, časové charakteristiky

manipulace.

  • Fyzickou námahu a bezpečnost při manipulaci s břemeny ovlivňuje zejména: hmotnost, tvar, úchopové možnosti, rizikovost a rozměry břemene.
  • Všeobecné pravidla pro manipulaci s břemeny vymezuje:

- výchozí poloha břemene ve vztahu k pracovní rovině; - vertikální, horizontální a šikmá dráha břemene; - frekvence zvedání, přenášení za časovou jednotku, vzdálenost; - vzdálenost těžiště těla od těžiště břemene; - vlastnosti podlahy (komunikací - terénu); - prostorové podmínky


[[clav:manipulace ru%E8n%ED]] [[stk:ru%E8n%ED manipulace]]
Ruční manipulace - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Manual handling Handbetätigung (e) Manutention manuale (f)