Signály: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
(Založena nová stránka: Signály mohou být světelné, zvukové, hlasové a dávané rukou. *Světelné a zvukové signály svým spuštěním udávají zahájení a ukončení činnosti (zav…)
 
Řádek 15: Řádek 15:
 
<references/>
 
<references/>
  
+
[[Nadřazený termín::Bezpečnostní značení| ]]
  
  

Verze z 29. 11. 2017, 15:45

Signály mohou být světelné, zvukové, hlasové a dávané rukou.

  • Světelné a zvukové signály svým spuštěním udávají zahájení a ukončení činnosti (zavírání a otevírání dálkově ovládaných vrat, spuštění nepřehledného stroje nebo linky apod.). Při vyšším stupni nebezpečí nebo nutnosti zásahu se používá světelný signál přerušovaný.
  • Zvukové signály musí být rozlišitelné od jiných zvukových signálů a okolního hluku, nesmí nadměrně obtěžovat hlukem nebo dokonce působit bolest. Proměnná frekvence zvuku se použije pro signalizaci vyšší úrovně nebezpečí. Signál pro opuštění prostoru je nepřerušovaný.
  • Hlasové signály musí být v jazyce, kterému příjemce signálu rozumí, pomocí krátkých a jednoduchých slov nebo vět, musí být dostatečně hlasité.
  • Signály dávané rukou musí být přesné, jednoduché, nezaměnitelné. Signalista stojí čelem k příjemci mimo ohrožený prostor. Musí být vybaven rozlišovacími prvky (přilba, vesta, rukávce, pásky na rukou nebo praporky).

[1]


Reference


Signály - (Diskuse k heslu)