Švarc systém

Z Encyklopedie BOZP
Verze z 29. 3. 2021, 15:43, kterou vytvořil Ulmanova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Jedná se o pojem používaný pro označení výkonu závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah, jedná se tedy o n…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Jedná se o pojem používaný pro označení výkonu závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah, jedná se tedy o nelegální práci (viz § 5 písm. e) bod 1 zákona o zaměstnanosti). V této souvislosti je třeba znovu zmínit, že závislá práce může být vykonávána pouze v základním pracovněprávním vztahu, tj. na základě pracovní smlouvy, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.

Švarcsystém je zastřením faktického výkonu závislé práce existencí jiné smlouvy, zpravidla smlouvy o dílo, mandátní smlouvy či smlouvy o zprostředkování. Činnosti vykonávané na základě těchto smluv však znaky závislé práce nemohou naplňovat (například proto, že dodavatel používá své vlastní pracovní prostředky pro výkon činnosti, nevystupuje v podřízeném postavení vůči objednateli apod.).

Při posuzování, zda se jedná o švarcsystém, se pozornost věnuje zejména posouzení charakteru výkonu práce, kterou konkrétní fyzická osoba (obchodní zástupce, mandatář, zprostředkovatel, zhotovitel díla, potenciální „zaměstnanec“) pro druhou smluvní stranu (zastoupeného, mandanta, objednatele díla, resp. potenciálního „zaměstnavatele“) vykonává. Rozhodující přitom je, zda se jedná o výkon tzv. závislé práce či nikoli.

Výkon nelegální práce je přestupkem, přičemž sankcionována může být jak fyzická osoba tuto práci konající, tak osoba (ať už fyzická či právnická), která výkon nelegální práce umožnila. V případě výkonu nelegální práce cizincem může tato skutečnost vést i ke zrušení/neudělení/neprodloužení platnosti jeho povolení k pobytu na území České republiky, v některých případech také k uložení správního vyhoštění.

Po pravomocném uložení pokuty za umožnění výkonu nelegální práce je zaměstnavatel po přechodnou dobu považován za tzv. nespolehlivého, což má zásadní dopady do jeho možnosti zaměstnávat cizince pocházející ze třetích zemí.

Švarcsystém získal svůj název po podnikateli Miroslavu Švarcovi, který v 90. letech 20. století začal tuto formu nelegálního zaměstnávání využívat.[1][2][3][4][5][6]

Reference

  1. Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
  2. Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
  3. Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
  4. Zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
  5. Jedná se o švarcsystém? [online] Státní úřad inspekce práce, 19. 6. 2012 [cit. 2021-03-02]. Dostupné z: http://www.suip.cz/otazky-a-odpovedi/pracovnepravni-vztahy/nelegalni-zamestnavani/jedna-se-o-tzv-svarcsystem/.
  6. Stanovisko k nové definici nelegální práce [online]. Ministerstvo práce a sociálních věcí [cit. 2021-3-2]. Dostupné z: https://www.mpsv.cz/svarcsystem.


Švarc systém - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Dependent work Abhängige Arbeit Travail dépendant