Interakce člověk-stroj: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
 
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
Interakce člověk-stroj [[Kategorie: Ergonomie ]] {{jazyky3|en= |de= Mensch-Computer-Interaktion (e) |fr= |zdroj= |aip=a|svi=a|klslovo=absorpce}}
+
Interakce člověka s počítačem představuje '''oblast počítačové vědy''', která studuje adekvátní způsoby přizpůsobení systémů lidským vlastnostem při vzájemných interakcích. Jedná se studium interakce a komunikace mezi uživateli a počítači, často považované za průsečík počítačových věd, behaviorálních věd, designu a několika dalších oborů.
 +
*Další literární prameny charakterizují termín jako '''ergonomickou disciplínu''' zabývající se studiem, designem, konstrukcí a implementací interaktivních počítačových systémů zaměřených na člověka nebo jako interakci mezi člověkem a počítačem probíhající prostřednictvím uživatelského rozhraní.
 +
*Je také možno nalézt definici jako disciplínu zabývající se návrhem, hodnocením a implementací interaktivních počítačových systémů pro lidské použití a studiem hlavních jevů, které je obklopují.
 +
 
 +
Obecně se jedná o '''interdisciplinární předmět''', který spojuje informatiku s mnoha dalšími studijními a výzkumnými obory. Interakce mezi uživateli a počítači probíhá na '''uživatelském rozhraní''' (nebo jednoduše na rozhraní), které zahrnuje jak software, tak hardware, například počítačové periferie pro všeobecné účely a rozsáhlé mechanické systémy, jako jsou letadla a elektrárny. Více se dozvíte v: Essentials distančního vzdělávání 13. Oblast polydisciplinárního výzkumu, stávající a vyvíjející se za účelem zdokonalení vývojových metod, hodnocení a implementace interaktivních výpočetních systémů pro lidské použití, jakož i ke studiu různých aspektů tohoto použití.
 +
 
 +
Výzkum sleduje způsoby, kterými lidé interagují s počítači, a navrhují technologie, které jim umožňují interakci s počítači novými způsoby. Human Computer Interaction (HCI) se obvykle zabývá '''cílem definovat uživatelské rozhraní umožňující uživatelsky přívětivou interakci a bere v úvahu problémy s použitelností a přístupností'''. Obecně vyjádřeno, použitelnost se vztahuje k zajištění snadného přístupu k funkcím systému a bere v úvahu univerzální přístup (zejména např. u tělesně nebo psychicky postižených uživatelů).<ref>System of people-computer: on the way of creation of human-oriented interface. In: ''Handbook of Research on Estimation and Control Techniques in E-Learning Systems''. 1st ed. IGI Global, 2015. ISBN 978-1-4666-9489-7.</ref>
 +
 
 +
== Reference ==
 +
<references/>
 +
 
 +
{{jazyky3|en=Human-computer Interaction|de=Mensch-Computer-Interaktion|fr=Interactions homme-machine|}}
 +
 
 +
[[Kategorie:Ergonomie]]
 +
 
 +
[[clav: systém člověk-stroj]]
 +
[[aip:1993]]
 +
[[enwiki:Human–computer interaction]]
 +
[[google:Interakce člověk-stroj]]
 +
[[nkp:Interakce člověk-stroj]]
 +
[[uk:Interakce člověk-stroj]]

Aktuální verze z 19. 8. 2021, 15:25

Interakce člověka s počítačem představuje oblast počítačové vědy, která studuje adekvátní způsoby přizpůsobení systémů lidským vlastnostem při vzájemných interakcích. Jedná se studium interakce a komunikace mezi uživateli a počítači, často považované za průsečík počítačových věd, behaviorálních věd, designu a několika dalších oborů.

  • Další literární prameny charakterizují termín jako ergonomickou disciplínu zabývající se studiem, designem, konstrukcí a implementací interaktivních počítačových systémů zaměřených na člověka nebo jako interakci mezi člověkem a počítačem probíhající prostřednictvím uživatelského rozhraní.
  • Je také možno nalézt definici jako disciplínu zabývající se návrhem, hodnocením a implementací interaktivních počítačových systémů pro lidské použití a studiem hlavních jevů, které je obklopují.

Obecně se jedná o interdisciplinární předmět, který spojuje informatiku s mnoha dalšími studijními a výzkumnými obory. Interakce mezi uživateli a počítači probíhá na uživatelském rozhraní (nebo jednoduše na rozhraní), které zahrnuje jak software, tak hardware, například počítačové periferie pro všeobecné účely a rozsáhlé mechanické systémy, jako jsou letadla a elektrárny. Více se dozvíte v: Essentials distančního vzdělávání 13. Oblast polydisciplinárního výzkumu, stávající a vyvíjející se za účelem zdokonalení vývojových metod, hodnocení a implementace interaktivních výpočetních systémů pro lidské použití, jakož i ke studiu různých aspektů tohoto použití.

Výzkum sleduje způsoby, kterými lidé interagují s počítači, a navrhují technologie, které jim umožňují interakci s počítači novými způsoby. Human Computer Interaction (HCI) se obvykle zabývá cílem definovat uživatelské rozhraní umožňující uživatelsky přívětivou interakci a bere v úvahu problémy s použitelností a přístupností. Obecně vyjádřeno, použitelnost se vztahuje k zajištění snadného přístupu k funkcím systému a bere v úvahu univerzální přístup (zejména např. u tělesně nebo psychicky postižených uživatelů).[1]

Reference

  1. System of people-computer: on the way of creation of human-oriented interface. In: Handbook of Research on Estimation and Control Techniques in E-Learning Systems. 1st ed. IGI Global, 2015. ISBN 978-1-4666-9489-7.


[[clav: systém člověk-stroj]]
Interakce člověk-stroj - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Human-computer Interaction Mensch-Computer-Interaktion Interactions homme-machine