Nemoci oběhového systému

Z Encyklopedie BOZP
Verze z 11. 8. 2015, 12:06, kterou vytvořil Verpa (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Nemoci oběhového (kardiovaskulárního) systému mohou být ovlivněny některými fyzikálně chemickými faktory a mohou vést ke vzniku ischemické nemoci srdeční (nedostatečné prokrvení srdce), angióznÍch (cévních) potíží a poruchám srdečního rytmu, až po infarkt myokardu (odumření části svaloviny přerušením krevního zásobení). Např. chemické působení některých těžkých kovů (olova, kadmia aj.) vede k zvýšení tepenného krevního tlaku, organická rozpouštědla způsobují srdeční arytmii, intoxikace oxidem uhelnatým může u lidí s koronární aterosklerosou (kornatění tepen) vyvolat nebo zvýraznit angiozní potíže.

Z fyzikálních faktorů může např. horké a vlhké prostředí nepříznivé působit na osoby s kardiovaskulárním onemocněním, výrazný je účinek chladu, který způsobuje vzestup krevního tlaku a srdeční frekvence a také účinek hluku a vibrací. Nepřiměřená fyzická zátěž může nepříznivě ovlivnit zdravotní stav osob s oběhovými potížemi právě tak jako směnová a zejména dlouhodobá noční práce. Pokud jde o souvislost mezi nepřiměřenou (nadlimitní) psychickou zátěží a jejím ovlivněním oběhového systému v závislosti na typu a délce působení pracovních stresorů a typu osobnosti (schopnosti adaptace), může docházet ke zvýšení krevního tlaku, zrychlení tepové frekvence včetně různých typů arytmie. [1]

Reference

  1. MALÝ, Stanislav, KRÁL, Miroslav a HANÁKOVÁ, Eva. ABC ergonomie. 1. vyd. Praha: Professional Publishing, 2010. 386 s. ISBN 978-80-7431-027-0.


Nemoci oběhového systému - (Diskuse k heslu)