Rozhraní: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Řádek 2: Řádek 2:
 
==POZNÁMKA==
 
==POZNÁMKA==
 
# Interface (čti interfejs) lze z účelového hlediska rozdělit do tří relativně samostatných skupin:
 
# Interface (čti interfejs) lze z účelového hlediska rozdělit do tří relativně samostatných skupin:
* '''Informační''' - tj. takové, jež zprostředkovaně umožňují přenos informace, jako jsou různé typy zrakových, sluchových a taktilních sdělovačů (např. světelná návěští, ručičkové sdělovače, zapisovače, obrazovky, mnemoschémata, sluchové sdělovače, telefony, radiotelefony, dálnopisy, faxy*
+
#* '''Informační''' - tj. takové, jež zprostředkovaně umožňují přenos informace, jako jsou různé typy zrakových, sluchových a taktilních sdělovačů (např. světelná návěští, ručičkové sdělovače, zapisovače, obrazovky, mnemoschémata, sluchové sdělovače, telefony, radiotelefony, dálnopisy, faxy*
* '''Ovládací''' - sloužící k řízení a regulaci (např. tlačítka, točítka, přepínače, páky, pedály).
+
#* '''Ovládací''' - sloužící k řízení a regulaci (např. tlačítka, točítka, přepínače, páky, pedály).
* '''Sdružené''' - tj. takové, jež současně slouží jak k přenosu informací, tak k ovládání (např. určitá poloha páky udává stav zařízení a současně změnou polohy mění stav příslušného para metru).
+
#* '''Sdružené''' - tj. takové, jež současně slouží jak k přenosu informací, tak k ovládání (např. určitá poloha páky udává stav zařízení a současně změnou polohy mění stav příslušného para metru).
 
# Základní ergonomické požadavky kladené na technické prostředky interface (rozměry, tvary, ovládací síly, umístění atd.) jsou uváděny v ČSN(třídy 83 35..).
 
# Základní ergonomické požadavky kladené na technické prostředky interface (rozměry, tvary, ovládací síly, umístění atd.) jsou uváděny v ČSN(třídy 83 35..).
  

Verze z 30. 11. 2007, 14:27

  1. Rozhraní (styková plocha, oblast (angl. interface)) v ergonomii všechny technické prostředky a zařízení, jejichž prostřednictvím se uskutečňují interakce mezi člověkem a pracovním systémem.

POZNÁMKA

  1. Interface (čti interfejs) lze z účelového hlediska rozdělit do tří relativně samostatných skupin:
    • Informační - tj. takové, jež zprostředkovaně umožňují přenos informace, jako jsou různé typy zrakových, sluchových a taktilních sdělovačů (např. světelná návěští, ručičkové sdělovače, zapisovače, obrazovky, mnemoschémata, sluchové sdělovače, telefony, radiotelefony, dálnopisy, faxy*
    • Ovládací - sloužící k řízení a regulaci (např. tlačítka, točítka, přepínače, páky, pedály).
    • Sdružené - tj. takové, jež současně slouží jak k přenosu informací, tak k ovládání (např. určitá poloha páky udává stav zařízení a současně změnou polohy mění stav příslušného para metru).
  2. Základní ergonomické požadavky kladené na technické prostředky interface (rozměry, tvary, ovládací síly, umístění atd.) jsou uváděny v ČSN(třídy 83 35..).


[[clav:Rozhran%ED]] [[stk:Rozhran%ED]]
Rozhraní - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Interface Schnittstelle (e) Limite (f)