Staffing

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Staffing - šikana na pracovišti ze strany podřízených. [1] Obrácený případ bossingu je staffing (od slova „staff“ = personál, zaměstnanci), kdy podřízený terorizuje svého nadřízeného.

Staffing jsou útoky vůči nadřízenému, kterého bojkotuje jedinec či kolektiv.

  • tzv. šikana zdola
  • obětí je zaměstnavatel, resp. vedoucí zaměstnanec, pachatelem podřízení zaměstnanci
  • formy – maření úkolů vedoucího nesplňováním úkolů vlastních, vytváření překážek, ignorace pokynů, zamezení přístupu k informacím „z terénu“ potřebným pro správné rozhodování, … [2]

Příčiny staffingu

Obvykle bývají šikanováni noví šéfové, ať už přišli z jiné firmy, či povýšili. Podřízení jsou mnohdy vedeni svou žárlivostí k bývalému kolegovi, který se dostal na lepší post než oni, výrazně starší zaměstnanci neumí překousnou, že do vedoucí pozice byl dosazen mladší a nezkušený kolega apod. Samotné nevhodné a povýšené chování nadřízeného může být také příčinou šikany.

Projevy staffingu

Agresor (podřízený) se nejčastěji uchyluje ke skrytým formám šikany, např. nepodsouvá nadřízenému důležité informace, ignoruje jeho nařízení, znevažuje jej před kolegy, v konečné fázi pak dochází k vyvrcholení konfliktu a neshod.

Následky staffingu

Nadřízení, kteří jsou vystaveni šikaně, ztrácí vážnost u svých zaměstnanců, dochází ke snížení produktivity a pracovního nasazení zaměstnanců, neshody a nepřátelská atmosféra na pracovišti se odráží v celkovém profilu firmy. Staffing působí negativně na celkové psychické i fyzické zdraví oběti.

Jak se bránit?

Důležitou roli hraje vnímavost vedoucího a jeho schopnost včas poznat náznaky šikany, čím dříve ji bude řešit, tím lépe. Vhodným způsobem je individuální rozhovor s jednotlivými členy týmu, nutností je vymezit dané hranice, nepoužívat výhružky, snažit se najít oboustranný kompromis. Krajním řešením jsou pak personalizační změny. [3]


Reference