Termoregulace

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Udržování vnitřní tělesné teploty lidského organismu v relativně omezeném rozsahu,jež zajišťuje termoregulační systém vyrovnáváním rozdílů mezi vnitřní teplotou těla a teplotou okolí (prostředí) se nazývá termoregulace.

POZNÁMKA

  1. Lidský organismus je zdrojem tepla, jež vzniká v důsledku přeměny látek. Největší část tepla, zhruba dvě třetiny, produkují svaly. Aby byla zajištěna tepelná rovnováha, je přebytečná část tepla vyzařována.
  2. Teplota lidského těla se pohybuje v rozmezí 36°- až 39°. Překročení teploty nad 41°C může vést k selhání krevního oběhu (hypertermie), snížení pod 35°C má za následek poruchy mozkové činnosti (hypotermie).
  3. Termoregulaci zajišťuje cirkulace krve - při zvýšené okolní teplotě se krev ochlazuje v povrchových vrstvách kůže potem nebo při chladu dochází k třesu, tzn., že chvěním svalů se zvyšuje teplota těla, uzavírají se potní žlázy, aby se zabránilo úniku tepla (,‚husí kůže“).
  4. Tepelná výměna mezi člověkem a okolím (prostředím) probíhá těmito způsoby:

- konvencí, tj. přestupem tepla prouděním vzduchu. Je tím větší, čím větší jsou rozdíly v teplotě a ve schopnosti okolí vést teplo a čím menší je tepelná izolace člověka. - evaporací, tj. snižování teploty těla odpařováním potu; - tepelnou radiací, tj. vyzařováním tepla celým povrchem těla; - kondukcí, tj. přímým vedením, stykem těla např. s předměty; - dýcháním. [1]

Reference

  1. KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.


Termoregulace - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Thermoregulation Thermoregulation (e) Thermorégulation (f)