Klasifikace popálenin: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
 
 
Řádek 10: Řádek 10:
 
==POZNÁMKA==  
 
==POZNÁMKA==  
 
Z anatomie - „epitel“ je tkáň složená z buněk hustě, těsně k sobě přiřazených, která kryje volný povrch (v našem uvažovaném případě - kůže) těla.
 
Z anatomie - „epitel“ je tkáň složená z buněk hustě, těsně k sobě přiřazených, která kryje volný povrch (v našem uvažovaném případě - kůže) těla.
 +
<ref>KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.</ref>
  
 
+
Popáleniny jsou poranění vznikající působením vysokých teplot na povrch těla, případně působením chemikálií, elektřiny či ozářením (speciálním případem je spálení při slunění). Hojení popálenin je velmi pomalé, vyšší stupně se často infikují a tvoří se při nich snadno zranitelné a znetvořující jizvy.
 +
Podle závažnosti se popáleniny dělí do čtyř stupňů. Toto dělení se nedá vždy uplatnit bezprostředně po úrazu. Působením infekce, podchlazení a nevhodného ošetření se může popálenina postupně „prohloubit“. Razantní chlazení tekoucí vodou v prvních vteřinách po úrazu může snížit poškození až o jeden stupeň.
 +
* I. stupeň – kůže je zarudlá, bez otoků, během hojení se odloupává (hojí se řádově dny)
 +
* II. stupeň – rána je krytá puchýřem, který po určité době praská a odhaluje podkoží (hojí se týdny)
 +
* III. stupeň – kůže je bílá, nebolestivá, neboť nervová zakončení jsou zničena (hojí se týdny až měsíce)
 +
* IV. stupeň – tkáň je zuhelnatělá (kůže je zcela zničena)
 +
U třetího a čtvrtého stupně lze řicí, že se nezhojí nikdy, neboť jizva se smršťuje, praská a zvláště u rostoucího organismu je často nutné opakovaně operovat.
 +
Popáleniny mohou ohrozit život, zvláště pokud zasáhnou větší část těla (10% procent povrchu zasaženo popáleninami alespoň II. stupně). Na jizvení jsou citlivé především obličej, dlaně, plosky nohou a pohlavní orgány.
 +
Pro ohodnocení rozsahu popálení se v lékařství používá pravidlo jedenácti devítek - povrch těla je orientačně rozdělen na oblasti o rozsahu 9% povrchu kůže, 1% tvoří genitál.
 +
Práh popálení - povrchová teplota vymezující hranici mezi kůží bez popálení a povrchní popáleninou, vyvolanou dotykem kůže s horkým povrchem při určitém trvání dotyku.
 +
<ref>MALÝ, Stanislav; KRÁL, Miroslav; HANÁKOVÁ, Eva. ABC ergonomie. 1. vyd. Praha : Professional Publishing, 2010. 386 s. ISBN 978-80-7431-027-0. </ref>
 +
== Reference ==
 +
<references/>
 
{{jazyky3|en=|de=|fr=|zdroj=Ergonomický výkladový slovník (Král, IVBP, 1999)}}
 
{{jazyky3|en=|de=|fr=|zdroj=Ergonomický výkladový slovník (Král, IVBP, 1999)}}
  

Aktuální verze z 30. 9. 2014, 21:23

Výskyt popálenin kůže způsobují povrchové teploty materiálu. Práh popálení - povrchová teplota vymezující hranici mezi kůží bez popálení a povrchní popáleninou, vyvolanou dotykem kůže s horkým povrchem při určitém trvání dotyku. Popáleniny se třídí podle závažnosti do tří stupňů:

  • povrchní popálenina

S výjimkou nejpovrchnějších popálenin je epitel (epidermis) zcela zničen, ale vlasové folikuly a mazové i potní žlázy zachovány.

  • povrchní popálenina s částečnou ztrátou kůže

Podstatná část kůže (dermis) a všechny mazové žlázy jsou zničeny. Přežívají jen hlubší části vlasových folikulů nebo potních žláz.

  • hluboká popálenina

Kůže je zničena v celé své tloušťce a nepřežívají žádné části epitelu.

POZNÁMKA

Z anatomie - „epitel“ je tkáň složená z buněk hustě, těsně k sobě přiřazených, která kryje volný povrch (v našem uvažovaném případě - kůže) těla. [1]

Popáleniny jsou poranění vznikající působením vysokých teplot na povrch těla, případně působením chemikálií, elektřiny či ozářením (speciálním případem je spálení při slunění). Hojení popálenin je velmi pomalé, vyšší stupně se často infikují a tvoří se při nich snadno zranitelné a znetvořující jizvy. Podle závažnosti se popáleniny dělí do čtyř stupňů. Toto dělení se nedá vždy uplatnit bezprostředně po úrazu. Působením infekce, podchlazení a nevhodného ošetření se může popálenina postupně „prohloubit“. Razantní chlazení tekoucí vodou v prvních vteřinách po úrazu může snížit poškození až o jeden stupeň.

  • I. stupeň – kůže je zarudlá, bez otoků, během hojení se odloupává (hojí se řádově dny)
  • II. stupeň – rána je krytá puchýřem, který po určité době praská a odhaluje podkoží (hojí se týdny)
  • III. stupeň – kůže je bílá, nebolestivá, neboť nervová zakončení jsou zničena (hojí se týdny až měsíce)
  • IV. stupeň – tkáň je zuhelnatělá (kůže je zcela zničena)

U třetího a čtvrtého stupně lze řicí, že se nezhojí nikdy, neboť jizva se smršťuje, praská a zvláště u rostoucího organismu je často nutné opakovaně operovat. Popáleniny mohou ohrozit život, zvláště pokud zasáhnou větší část těla (10% procent povrchu zasaženo popáleninami alespoň II. stupně). Na jizvení jsou citlivé především obličej, dlaně, plosky nohou a pohlavní orgány. Pro ohodnocení rozsahu popálení se v lékařství používá pravidlo jedenácti devítek - povrch těla je orientačně rozdělen na oblasti o rozsahu 9% povrchu kůže, 1% tvoří genitál. Práh popálení - povrchová teplota vymezující hranici mezi kůží bez popálení a povrchní popáleninou, vyvolanou dotykem kůže s horkým povrchem při určitém trvání dotyku. [2]

Reference

  1. KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.
  2. MALÝ, Stanislav; KRÁL, Miroslav; HANÁKOVÁ, Eva. ABC ergonomie. 1. vyd. Praha : Professional Publishing, 2010. 386 s. ISBN 978-80-7431-027-0.


Klasifikace popálenin - (Diskuse k heslu)