Bezpečnostní klima: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
bezpečnostní klima
+
Bezpečnostní klima je definováno jako '''postoje a vnímání zaměstnanců v daném místě a čase'''. Bezpečnostní klima je jedním z '''indikátorů firemní kultury'''.<ref>SKŘEHOT, P. ''Terminologický výkladový slovník k problematice lidského činitele''. Praha: Výzkumný ústav bezpečnosti práce, 2011. 116 s. ISBN 978-80-86973-68-5.</ref>
  
 +
Bezpečnostní klima je považováno za '''povrchový rys kultury bezpečnosti''', určený vnímáním a postoji zaměstnanců. Podobně ho lze chápat jako obrázek stavu bezpečnosti, který je ukazatelem základní kultury bezpečnosti pracovní skupiny, závodu nebo organizace.<ref>EDMONDS, J. ''Human Factors in the Chemical and Process Industries: Making it Work in Practice''. Amsterdam: Elsevier, 2016. 487 s. ISBN 978-0-12-803806-2.</ref>
  
 +
Termín klima bezpečnosti úzce souvisí s pojmem [[kultura bezpečnosti|kultura bezpečnosti]]. Někdy jsou v literatuře oba pojmy nesprávně ztotožňovány či zaměňovány. Zřejmě je to způsobeno tím, že mají mnoho společného. Oba tyto pojmy jsou spojeny s hodnotovým systémem členů organizace.
 +
 +
Kultura je trvalejší a hlouběji vrostlá, kdežto klima je obvykle považováno za spíše krátkodobější záležitost.
 +
 +
Narozdíl od kultury bezpečnosti, která je obecně chápána jako relativně trvalá charakteristika podniku odrážející se v konzistentním způsobu zacházení s kritickými záležitostmi, je klima bezpečnosti chápáno jako '''dočasný stav podniku''', který se mění v závislosti na charakteru specifických operačních či ekonomických okolností. Klima bezpečnosti je poměrně nestálé. Týká se vnímaného stavu bezpečnosti na určitém místě a v určité době.
 +
 +
Ovlivňováním a zlepšováním bezpečnostního klimatu lze dosáhnout i zlepšení kultury bezpečnosti.
 +
 +
Pozitivní bezpečnostní klima má za následek lepší výkon i bezpečnostní výsledky.
 +
 +
Klima v organizaci je popsáno jako „způsob, jakým děláme věci tady a nyní“ nebo jako „sdílené“ vnímání politik, praxí a postupů.<ref>''Kultura bezpečnosti: metodická příručk''a. Praha: Výzkumný ústav bezpečnosti práce, 2010. 66 s. ISBN 978-80-86973-05-0.</ref>
 +
 +
===POZNÁMKA===
 +
V textu jsou v návaznosti na použité zdroje užívány dvě varianty téhož termínu – bezpečnostní klima a klima bezpečnosti.
 +
 +
 +
== Reference ==
 +
<references/>
 +
 +
[[Kategorie:Lidský činitel, antropometrie]]
 
[[Kategorie:Kultura bezpečnosti]]
 
[[Kategorie:Kultura bezpečnosti]]
[[Kategorie:To-do-list]] {{jazyky3|en=|de=|fr=|}}
+
[[Kategorie:Prevence závažných havárií]]
[[Viz::bezpečnostní kultura| ]]
+
 +
[[Viz::kultura bezpečnosti| ]]
 +
 
 +
{{jazyky3|en=Safety climate|de=Sicherheitsklima|fr=Klimat de sécurité|}}
 +
 
 +
[[clav:klima bezpečnostní]]
 +
[[aip:66166]]
 +
[[enwiki:Safety culture]]
 +
[[google:Klima bezpečnosti]]
 +
[[google:Bezpečnostní{{m}}klima]]
 +
[[nkp:Bezpečnostní AND klima]]
 +
[[uk:Bezpečnostní{{m}}klima]]
 +
[[cvut:Bezpečnostní{{m}}klima]]
 +
[[nlk:Bezpečnostní{{m}}klima]]

Aktuální verze z 23. 6. 2023, 12:59

Bezpečnostní klima je definováno jako postoje a vnímání zaměstnanců v daném místě a čase. Bezpečnostní klima je jedním z indikátorů firemní kultury.[1]

Bezpečnostní klima je považováno za povrchový rys kultury bezpečnosti, určený vnímáním a postoji zaměstnanců. Podobně ho lze chápat jako obrázek stavu bezpečnosti, který je ukazatelem základní kultury bezpečnosti pracovní skupiny, závodu nebo organizace.[2]

Termín klima bezpečnosti úzce souvisí s pojmem kultura bezpečnosti. Někdy jsou v literatuře oba pojmy nesprávně ztotožňovány či zaměňovány. Zřejmě je to způsobeno tím, že mají mnoho společného. Oba tyto pojmy jsou spojeny s hodnotovým systémem členů organizace.

Kultura je trvalejší a hlouběji vrostlá, kdežto klima je obvykle považováno za spíše krátkodobější záležitost.

Narozdíl od kultury bezpečnosti, která je obecně chápána jako relativně trvalá charakteristika podniku odrážející se v konzistentním způsobu zacházení s kritickými záležitostmi, je klima bezpečnosti chápáno jako dočasný stav podniku, který se mění v závislosti na charakteru specifických operačních či ekonomických okolností. Klima bezpečnosti je poměrně nestálé. Týká se vnímaného stavu bezpečnosti na určitém místě a v určité době.

Ovlivňováním a zlepšováním bezpečnostního klimatu lze dosáhnout i zlepšení kultury bezpečnosti.

Pozitivní bezpečnostní klima má za následek lepší výkon i bezpečnostní výsledky.

Klima v organizaci je popsáno jako „způsob, jakým děláme věci tady a nyní“ nebo jako „sdílené“ vnímání politik, praxí a postupů.[3]

POZNÁMKA

V textu jsou v návaznosti na použité zdroje užívány dvě varianty téhož termínu – bezpečnostní klima a klima bezpečnosti.


Reference

  1. SKŘEHOT, P. Terminologický výkladový slovník k problematice lidského činitele. Praha: Výzkumný ústav bezpečnosti práce, 2011. 116 s. ISBN 978-80-86973-68-5.
  2. EDMONDS, J. Human Factors in the Chemical and Process Industries: Making it Work in Practice. Amsterdam: Elsevier, 2016. 487 s. ISBN 978-0-12-803806-2.
  3. Kultura bezpečnosti: metodická příručka. Praha: Výzkumný ústav bezpečnosti práce, 2010. 66 s. ISBN 978-80-86973-05-0.



Bezpečnostní klima - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Safety climate Sicherheitsklima Klimat de sécurité