Šablona:Portál:Management a řízení BOZP/Článek: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
 
Řádek 1: Řádek 1:
'''BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ'''
+
'''ŘÍZENÍ RIZIKA'''
# Konkrétní opatření k odstranění rizik při práci, která mohou být zajišťována technickými, organizačními nebo výchovnými prostředky.
+
# Proces rozhodování pro zvládnutí nebo snížení rizika. Realizace rozhodnutí, jeho posouzení a občasné opakované hodnocení s použitím výsledků posuzování rizika jako vstupních údajů.
# Opatření vázána na prostředky odstraňující riziko nebo snižující rizikovost.
+
# Rozhodovací proces vycházející z výsledků hodnocení rizika. Cílem tohoto procesu je na základě výsledků hodnocení rizika rozhodovat o nápravném opatření, provést jeho výběr, stanovit cíle a způsob provádění nápravného opatření a vést jeho provádění. Dělící čára mezi hodnocením a řízením rizik při práci je na praktické úrovní často nezřetelná.  
# Bezpečnostní opatření jsou opatření vázaná na prostředky odstraňující nebezpečí nebo snižující riziko. Zahrnují také bezpečnostní opatření spočívající v komunikačních prostředcích, jako jsou  texty, slova nápisy, signály, symboly nebo diagramy, používané samostatně nebo v kombinaci, aby podávaly informace uživateli.
+
# Rozhodovací proces vycházející z charakterizace a hodnocení rizika. Tento proces se po zhodnocení dalších faktorů, zejména ekonomických, technických, sociálních, politických vyvíjí, analyzuje a srovnává možná regulační opatření a vybírá nejúčinnější tak, aby maximálně omezila existující nebo potenciální riziko. Vedle zmíněných faktorů se za součást řízení rizika považuje i šíření informací o riziku a vnímání rizika.
{{Celý článek|Bezpečnostní opatření}}
+
{{Celý článek|Řízení rizika}}

Aktuální verze z 17. 10. 2018, 09:24

ŘÍZENÍ RIZIKA

  1. Proces rozhodování pro zvládnutí nebo snížení rizika. Realizace rozhodnutí, jeho posouzení a občasné opakované hodnocení s použitím výsledků posuzování rizika jako vstupních údajů.
  2. Rozhodovací proces vycházející z výsledků hodnocení rizika. Cílem tohoto procesu je na základě výsledků hodnocení rizika rozhodovat o nápravném opatření, provést jeho výběr, stanovit cíle a způsob provádění nápravného opatření a vést jeho provádění. Dělící čára mezi hodnocením a řízením rizik při práci je na praktické úrovní často nezřetelná.
  3. Rozhodovací proces vycházející z charakterizace a hodnocení rizika. Tento proces se po zhodnocení dalších faktorů, zejména ekonomických, technických, sociálních, politických vyvíjí, analyzuje a srovnává možná regulační opatření a vybírá nejúčinnější tak, aby maximálně omezila existující nebo potenciální riziko. Vedle zmíněných faktorů se za součást řízení rizika považuje i šíření informací o riziku a vnímání rizika.