Aktivace: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Řádek 1: Řádek 1:
Vnitřní stav organismu s rozdílnými stupni mentální a fyzické funkční výkonnosti.
+
#Vnitřní stav organismu s rozdílnými stupni mentální a fyzické funkční výkonnosti. <ref>KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.</ref>
 +
#Aktivace představuje proces v centrální nervové soustavě, kterým se uvádí organismus do činnosti, resp. se zajišťuje přechod organismu do činného stavu, když k tomu nastanou nezbytné podmínky. '''Podnětem k aktivaci''' je narušení rovnováhy uvnitř organismu nebo rovnováhy mezi organismem a prostředím. Aktivace souvisí s emocemi a temperamentem jedince. V ergonomii je pojem aktivace, případně aktivační úroveň, používán v různých souvislostech. Např. jak je organizmus vybaven (tj. jaká je jeho výkonová kapacita), aby mohl splnit daný úkol. Dále jaké jsou předpoklady psychologické povahy, které aktivaci ovlivňují, tj. motivace, postoje, hodnotová soustava. Významné jsou  v ergonomii také prostředky a opatření, jejichž cílem je vytvořit takové podmínky v  konkrétních pracovních systémech, aby nedocházelo k jednostrannému, dlouhodobému přetížení organizmu. <ref>MALÝ, Stanislav, KRÁL, Miroslav a HANÁKOVÁ, Eva. ABC ergonomie. 1. vyd. Praha: Professional Publishing, 2010. 386 s. ISBN 978-80-7431-027-0.</ref>
 +
 
 
===POZNÁMKA===
 
===POZNÁMKA===
 
# Celková připravenost organismu k činnosti (neboli aktivace) je založena na zvýšené funkci orgánů, které uvolňují energii potřebnou k výkonu činnosti.
 
# Celková připravenost organismu k činnosti (neboli aktivace) je založena na zvýšené funkci orgánů, které uvolňují energii potřebnou k výkonu činnosti.
 
# Míra aktivace závisí také na zvláštnostech individua, na společenských normách jím přijatých a na vztahu k dané činnosti.
 
# Míra aktivace závisí také na zvláštnostech individua, na společenských normách jím přijatých a na vztahu k dané činnosti.
 +
== Reference ==
 +
<references/>
  
{{jazyky3|en=Activation|de=Aktivierung (e)|fr=|zdroj=Ergonomický výkladový slovník (Král, IVBP, 1999)}}
+
{{jazyky3|en=Activation|de=Aktivierung (e)|fr=|)}}
  
 
[[Kategorie:Ergonomie]]
 
[[Kategorie:Ergonomie]]

Verze z 27. 11. 2013, 10:26

  1. Vnitřní stav organismu s rozdílnými stupni mentální a fyzické funkční výkonnosti. [1]
  2. Aktivace představuje proces v centrální nervové soustavě, kterým se uvádí organismus do činnosti, resp. se zajišťuje přechod organismu do činného stavu, když k tomu nastanou nezbytné podmínky. Podnětem k aktivaci je narušení rovnováhy uvnitř organismu nebo rovnováhy mezi organismem a prostředím. Aktivace souvisí s emocemi a temperamentem jedince. V ergonomii je pojem aktivace, případně aktivační úroveň, používán v různých souvislostech. Např. jak je organizmus vybaven (tj. jaká je jeho výkonová kapacita), aby mohl splnit daný úkol. Dále jaké jsou předpoklady psychologické povahy, které aktivaci ovlivňují, tj. motivace, postoje, hodnotová soustava. Významné jsou v ergonomii také prostředky a opatření, jejichž cílem je vytvořit takové podmínky v konkrétních pracovních systémech, aby nedocházelo k jednostrannému, dlouhodobému přetížení organizmu. [2]

POZNÁMKA

  1. Celková připravenost organismu k činnosti (neboli aktivace) je založena na zvýšené funkci orgánů, které uvolňují energii potřebnou k výkonu činnosti.
  2. Míra aktivace závisí také na zvláštnostech individua, na společenských normách jím přijatých a na vztahu k dané činnosti.

Reference

  1. KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.
  2. MALÝ, Stanislav, KRÁL, Miroslav a HANÁKOVÁ, Eva. ABC ergonomie. 1. vyd. Praha: Professional Publishing, 2010. 386 s. ISBN 978-80-7431-027-0.


Aktivace - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy:
Activation Aktivierung (e)