Zrak: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
 
Řádek 2: Řádek 2:
  
 
==POZNÁMKA==
 
==POZNÁMKA==
# Oko je složitá optická soustava složená z několika prostředí lámajících světelné paprsky a oddělených od sebe kulovitě zakřivenými plochami.
+
# Oko je složitá optická soustava složená z několika prostředí lámajících světelné paprsky a oddělených od sebe kulovitě zakřivenými plochami. Vytváří na sítnici zmenšení obrácené skutečné obrázky okol ních předmětů.
Vytváří na sítnici zmenšení obrácené skutečné obrázky okol ních předmětů.
+
# Lidské oko je citlivé na světelné paprsky v oblasti spektra 400 až 760 nm (nanometrů), tzn. v oblasti bílého světla mezi světlem ultrafialovým a infračerveným.
# Lidské oko je citlivé na světelné paprsky v oblasti spektra
 
400 až 760 nm (nanometrů), tzn. v oblasti bílého světla mezi světlem ultrafialovým a infračerveným.
 
 
# Poruchy způsobené refrakčními vadami (lomivostí) očí:
 
# Poruchy způsobené refrakčními vadami (lomivostí) očí:
 
#* '''[[astigmatismus]]''' - nestejnoměrné zakřivení rohovky;  
 
#* '''[[astigmatismus]]''' - nestejnoměrné zakřivení rohovky;  
#* '''krátkozrakost''' (myopie) - rovnoběžné paprsky dopadající do očí sbíhají se před sítnicí a vzdálené předměty se zobrazují neostře.
+
#* '''krátkozrakost''' (myopie) - rovnoběžné paprsky dopadající do očí sbíhají se před sítnicí a vzdálené předměty se zobrazují neostře. ''Náprava:'' rozptylkami (vydutá čočka).
''Náprava:'' rozptylkami (vydutá čočka).
+
#* '''dalekozrakost''' (hypermetropie) - rovnoběžné paprsky dopadající do očí sbíhají se za sítnicí. Vzdálené předměty oči vidí dobře, ale nevidí ostře blízké předměty. ''Náprava:'' spojkami (vypouklou čočkou).
#* '''dalekozrakost''' (hypermetropie) - rovnoběžné paprsky dopadající do očí sbíhají se za sítnicí. Vzdálené předměty oči vidí dobře, ale nevidí ostře blízké předměty.
 
''Náprava:'' spojkami (vypouklou čočkou).
 
  
 
== Reference ==
 
== Reference ==

Aktuální verze z 19. 5. 2010, 11:52

Orgánem zraku jsou oči. Zrak umožňuje člověku vnímat světlo, barvy a tvar těles a pomáhá mu nejvíce při orientaci v prostoru.[1]

POZNÁMKA

  1. Oko je složitá optická soustava složená z několika prostředí lámajících světelné paprsky a oddělených od sebe kulovitě zakřivenými plochami. Vytváří na sítnici zmenšení obrácené skutečné obrázky okol ních předmětů.
  2. Lidské oko je citlivé na světelné paprsky v oblasti spektra 400 až 760 nm (nanometrů), tzn. v oblasti bílého světla mezi světlem ultrafialovým a infračerveným.
  3. Poruchy způsobené refrakčními vadami (lomivostí) očí:
    • astigmatismus - nestejnoměrné zakřivení rohovky;
    • krátkozrakost (myopie) - rovnoběžné paprsky dopadající do očí sbíhají se před sítnicí a vzdálené předměty se zobrazují neostře. Náprava: rozptylkami (vydutá čočka).
    • dalekozrakost (hypermetropie) - rovnoběžné paprsky dopadající do očí sbíhají se za sítnicí. Vzdálené předměty oči vidí dobře, ale nevidí ostře blízké předměty. Náprava: spojkami (vypouklou čočkou).

Reference

  1. KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.


Zrak - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Vision Gesichtssinn (e) Vision (f)