Ergonomické zásady

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Rozumí se jimi osvědčené zkušenosti z teorie a praxe týkající se přizpůsobení práce, techniky (stroje), prostředí a úpravy pracovních podmínek s ohledem na člověka – na jeho anatomické, antropometrické, fyziologické, psychofyziologické a psychické vlastnosti, resp. schopnosti. Snahou je, aby v daných pracovních podmínkách byla zajištěna ochrana zdraví, bezpečnost, pohoda a optimální výkonnost v pracovním procesu.

Obecně lze říci, že při uplatňování ergonomických zásad se jedná o optimalizaci a racionalizaci či efektivnosti profesionální činnosti člověka v daných pracovních podmínkách. Ergonomické zásady se prosazují snáze, jestliže se dá předem spočítat jejich finanční (ekonomický) efekt.

Nejdůležitější ergonomické zásady pro hodnocení pracovních míst, pracovišť a dalších podmínek:

  • plošné a prostorové řešeni
  • pracovní poloha
  • pracovní pohyby
  • pracovní místo
  • poloha těla při práci

Všeobecné ergonomické zásady jsou stanoveny rámcově v českých technických normách ergonomické povahy (třídy 83 35..) [1]

POZNÁMKA

Všeobecné ergonomické zásady jsou stanoveny rámcově v českých technických normách - např. ČSN EN 614-l, ČSN EN 894-1 a dalších.

Reference

  1. MALÝ, Stanislav, KRÁL, Miroslav a HANÁKOVÁ, Eva. ABC ergonomie. 1. vyd. Praha: Professional Publishing, 2010. 386 s. ISBN 978-80-7431-027-0.


Ergonomické zásady - (Diskuse k heslu)