Nanospider

Z Encyklopedie BOZP
Verze z 26. 2. 2021, 12:49, kterou vytvořil Ulmanova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Nejrozšířenější způsob výroby nanovláken je elektrostatické zvlákňování /electropining). Vývoj tohoto principu prošel od 30. let 20. stolet…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Nejrozšířenější způsob výroby nanovláken je elektrostatické zvlákňování /electropining). Vývoj tohoto principu prošel od 30. let 20. století mnoha technickým úpravám a hledáním parametrů majících vliv na proces electrospiningu.

Technologie NanospiderTM

Je založena na revolučním objevu profesora O. Jirsáka a jeho týmu z Technické univerzity v Liberci (TUL) [1], že je možné vytvořit Taylorův kužel [2] a následný proud hmoty nejen z vrcholu kapiláry, ale také z tenké vrstvy roztoku polymeru. Na rozdíl od předcházejících řešení nepoužívá tato technologie žádných trysek ani kapilár pro tvorbu vláken. Byl navržen válec, částečně ponořený do roztoku polymeru, který se otáčí a přitom se na jeho povrchu vyrábí tenký film roztoku polymeru. V důsledku intenzity elektrostatického pole se začnou vytvářet mnohačetná ohniska Taylorových kuželů, která následně vyústí v tvorbu nanovláken. Díky společnosti ELMARCO s.r.o., která má exkluzivní smlouvu s TUL o průmyslovém využití NanospiderTM došlo ke značnému konstrukčnímu vývoji, a to hlavně ve změně tvaru zvlákňovací elektrody – na trnovou a v současné době na rotující elektrodu strunovou. V roce 2010 společnost ELMARCO s.r.o. představila linku, která používá jako zvlákňující elektrodu ocelový drát, na který je posuvným jezdcem aplikováno přesné množství polymerního roztoku, které se při procesu zvláknění právě spotřebuje, viz Obr. 1. [3] Na obrázku 1 je v provozu velkokapacitní linka od společnosti ELMARCO s.r.o. na výrobu nanovlákených textilií umístěná v provozovně společnosti Nano Medical s.r.o.