Těžební průmysl

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Těžební průmysl je odvětví průmyslu, které se týká hlavně těžby (dobývání) přírodních zdrojů z povrchu planety. Jedná se tedy o odvětví lidské činností, jež čerpá zdroje pocházející z prostředí neživé pozemské přírody. Oblasti na těžbu surovin se pak nazývají lomy, doly, ropné vrty apod. Existují i zvláštní případy těžby, např. těžba soli odpařováním mořské vody.

Těžební průmysl se zaměřuje převážně na dobývání surovin a v některých případech na prvotní úpravu jako například na drcení kameniva, či čištění, ale také může obsahovat fyzikálně-chemické procesy, které mohou zvyšovat obsah požadované látky. Nejčastěji je těžební činnost spojena s povrchovými či podpovrchovými těžebními centry, kde je přírodní zdroj získáván. Těžební centra jsou spojena s výskytem zdrojů, která jednotlivá centra získávají. Centra musí být napojena na dopravní infrastrukturu, aby se dala získávaná komodita odesílat do zpracovatelských závodů, či k dalšímu použití. [1]

Reference

  1. Těžba. Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Stránky naposledy editována 15. 11. 2018 [cit. 2019-05-09]. Dostupný z: https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C4%9B%C5%BEba.


Těžební průmysl - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Mining industry Montanindustrie Industrie minière