Právo na zaměstnání: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
(Založena nová stránka s textem „ == Reference == <references/> {{jazyky3|en=Informal employment|de=Informelle Arbeit|fr=Travail informel|}} Právo Nadřazený…“)
 
 
Řádek 1: Řádek 1:
 +
Právo na zaměstnání je ve smyslu § 3 zákona o zaměstnanosti bez omezení (oproti cizincům a jejich speciální úpravě) poskytováno všem fyzickým osobám způsobilým stát se zaměstnancem podle zákoníku práce. Za fyzické osoby jsou považováni státní občané České republiky a za stejných podmínek i  [[cizinec|cizinci]], kteří splňují podmínky pro zaměstnávání stanovené zákonem o zaměstnanosti. Rodinní příslušníci občanů České republiky, státní příslušníci Evropské unie a jejich rodinní příslušníci pak mají v rámci přístupu k právu na zaměstnání stejné podmínky jako občané České republiky, pokud není v zákoně o zaměstnanosti stanoveno jinak.<ref>3 zákona č. 345/2004 Sb., o zaměstnanosti</ref>
  
 +
Legislativním nedostatkem, který byl odstraněn až novelizačním zákonem č. 379/2007 Sb. s účinností k 21. 12. 2007,<ref>§ 4 zákona č. 345/2004 Sb., o zaměstnanosti</ref>byla způsobena značná nerovnost mezi rodinnými příslušníky občana České republiky, kteří nebyli občané České republiky ani jiného státu Evropské unie, když těmto až do 20. 12. 2007 nebyla přiznána stejná práva jako rodinným příslušníkům občanů Evropské unie (až touto novelou byl zaveden § 3 odst. 3 zákona o zaměstnanosti), k čemuž dospěla i rozhodovací činnost správních soudů.
 +
 +
Realizace práva na zaměstnání je postavena na zásadách rovného zacházení a zákazu diskriminace upravených pro potřeby zákona o zaměstnanosti v § 4, které stanovuje povinnost účastníků právních vztahů zajišťovat rovné zacházení se všemi fyzickými osobami uplatňujícími právo na zaměstnání a zakazuje diskriminaci.<ref>Zákon č. 379/2007 Sb., kterým se mění zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 325/1999 Sb., o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o azylu), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.</ref> V případě zajišťování rovného zacházení je třeba v podrobnostech vycházet ze zákona č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů (antidiskriminační zákon)<ref>Zákon č. 198/2009 Sb., zákon o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů (antidiskriminační zákon)</ref>, který sám vychází z čl. 3 Listiny a obsahuje definice pojmů jako přímá a nepřímá diskriminace, obtěžování a sexuální obtěžování, a také práva a možnosti fyzické osoby, které lze aplikovat při porušení zásady diskriminace nebo rovného zacházení.
  
 
== Reference ==  
 
== Reference ==  
 
<references/>  
 
<references/>  
  
{{jazyky3|en=Informal employment|de=Informelle Arbeit|fr=Travail informel|}}
+
{{jazyky3|en=Right to employment|de=Das Recht auf Beschäftigung|fr=Droit à l'emploi|}}
  
 
[[Kategorie:Právo|Právo]]
 
[[Kategorie:Právo|Právo]]
  
 
[[Nadřazený termín::Práce| ]]
 
[[Nadřazený termín::Práce| ]]
[[Asociovaný termín::Nelegální práce| ]]
 
[[Asociovaný termín::Nelegální zaměstnávání| ]]
 
  
[[google:neformální{{m}}práce]]
+
[[cswiki:Právo na práci]]
[[nkp:neformální AND práce]]
+
[[enwiki:Right to work]]
[[uk:neformální{{m}}práce]]
+
[[google:Právo na zaměstnání]]
[[cvut:neformální{{m}}práce]]
+
[[nkp:Právo na zaměstnání]]
[[nlk:neformální{{m}}práce]]
+
[[uk:Právo na zaměstnání]]
 +
[[cvut:Právo na zaměstnání]]
 +
[[nlk:Právo na zaměstnání]]

Aktuální verze z 23. 6. 2023, 11:49

Právo na zaměstnání je ve smyslu § 3 zákona o zaměstnanosti bez omezení (oproti cizincům a jejich speciální úpravě) poskytováno všem fyzickým osobám způsobilým stát se zaměstnancem podle zákoníku práce. Za fyzické osoby jsou považováni státní občané České republiky a za stejných podmínek i cizinci, kteří splňují podmínky pro zaměstnávání stanovené zákonem o zaměstnanosti. Rodinní příslušníci občanů České republiky, státní příslušníci Evropské unie a jejich rodinní příslušníci pak mají v rámci přístupu k právu na zaměstnání stejné podmínky jako občané České republiky, pokud není v zákoně o zaměstnanosti stanoveno jinak.[1]

Legislativním nedostatkem, který byl odstraněn až novelizačním zákonem č. 379/2007 Sb. s účinností k 21. 12. 2007,[2]byla způsobena značná nerovnost mezi rodinnými příslušníky občana České republiky, kteří nebyli občané České republiky ani jiného státu Evropské unie, když těmto až do 20. 12. 2007 nebyla přiznána stejná práva jako rodinným příslušníkům občanů Evropské unie (až touto novelou byl zaveden § 3 odst. 3 zákona o zaměstnanosti), k čemuž dospěla i rozhodovací činnost správních soudů.

Realizace práva na zaměstnání je postavena na zásadách rovného zacházení a zákazu diskriminace upravených pro potřeby zákona o zaměstnanosti v § 4, které stanovuje povinnost účastníků právních vztahů zajišťovat rovné zacházení se všemi fyzickými osobami uplatňujícími právo na zaměstnání a zakazuje diskriminaci.[3] V případě zajišťování rovného zacházení je třeba v podrobnostech vycházet ze zákona č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů (antidiskriminační zákon)[4], který sám vychází z čl. 3 Listiny a obsahuje definice pojmů jako přímá a nepřímá diskriminace, obtěžování a sexuální obtěžování, a také práva a možnosti fyzické osoby, které lze aplikovat při porušení zásady diskriminace nebo rovného zacházení.

Reference

  1. 3 zákona č. 345/2004 Sb., o zaměstnanosti
  2. § 4 zákona č. 345/2004 Sb., o zaměstnanosti
  3. Zákon č. 379/2007 Sb., kterým se mění zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 325/1999 Sb., o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o azylu), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.
  4. Zákon č. 198/2009 Sb., zákon o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů (antidiskriminační zákon)


Právo na zaměstnání - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Right to employment Das Recht auf Beschäftigung Droit à l'emploi