Tlaková VTZ

Z Encyklopedie BOZP
Verze z 20. 2. 2018, 09:55, kterou vytvořil Verpa (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: Vyhrazená tlaková zařízení Podmínky k zajištění bezpečnosti vyhrazených tlakových zařízení stanovuje Vyhláška č. 18/1979 Sb. Rozdělení tlakových VT…)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Vyhrazená tlaková zařízení Podmínky k zajištění bezpečnosti vyhrazených tlakových zařízení stanovuje Vyhláška č. 18/1979 Sb.

Rozdělení tlakových VTZ Kotle a kotelny Parní a kapalinové kotle s konstrukčním přetlakem přesahujícím 0,07 MPa a teplotou pracovní látky převyšující bod varu,

Tlakové nádoby stabilní Tlakové nádoby stabilní (TNS) s nejvyšším pracovním přetlakem přesahujícím 0,07 MPa s obsahem plynů, par nebo žíravých, jedovatých a výbušných kapalin o jakékoliv teplotě,

Tlakové nádoby k dopravě plynů Tlakové nádoby k dopravě plynů, jejichž kritická teplota je nižší než +50°C, nebo plynů, u nichž při teplotě +50°C je absolutní tlak vyšší než 0,3 MPa.


Oprávnění organizací

Vyrábět, montovat, opravovat, rekonstruovat zařízení a provádět revize a zkoušky kotlů a tlakových nádob dodavatelským způsobem a periodické zkoušky nádob na plyny smějí organizace pouze na základě oprávnění. Oprávnění vydává za úplatu, na základě žádosti a prověrky plnění odborných předpokladů, organizace dozoru TIČR. Zjistí – li orgán dozoru nedodržování podmínek nebo porušování předpisů k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení při činnosti podle oprávnění, omezí rozsah oprávnění nebo je organizaci odejme.


Individuální vyzkoušení

S výjimkou výrobků stanovených k posuzování shody, musí výrobce každý dohotovený kotel a tlakovou nádobu podrobit stavební a první tlakové zkoušce. Tyto zkoušky provádí výrobce, pokud není písemně ustanoveno jinak. Ke každému kotli nebo tlakové nádobě musí výrobce vyhotovit průvodní dokumentaci včetně pasportu (revizní knihy). Po úspěšné stavební a první tlakové zkoušce revizní technik, označí nýty továrního štítku kulatým razidlem a datem zkoušky na nádobě.


Povinnosti organizací – revize a zkoušky

Výrobce nebo oprávněná organizace je povinna minimálně 15 dnů předem písemně oznámit TIČR dobu a místo zkoušek kotlů s konstrukčním přetlakem přesahujícím 1,6 MPa a tlakových nádob skupiny A s pracovním přetlakem větším než 2,5 MPa.

Revize a zkoušky provozovaných kotlů a tlakových nádob smí provádět pouze revizní technik.

Tlaková zkouška musí být provedena:

  • určí – li to orgán dozoru,
  • nejpozději do 9 let od provedení předchozí tlakové zkoušky zkušebním přetlakem, pokud v průvodní dokumentaci není stanovená lhůta kratší,
  • u stabilních kotlů vždy po jejich přemístění před opětovným zahájením provozu a u všech kotlů po provozní přestávce delší než 2 roky.

O výsledku zkoušky musí být sepsán revizní záznam.

Organizace provozující kotel je povinna písemně oznámit orgánu dozoru alespoň 30 dnů předem datum jeho tlakové zkoušky.

[1]

Reference


Tlaková VTZ - (Diskuse k heslu)
Francouzsky:
)