Poruchy a vady sluchu
Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníSluchová vada je TRVALÁ léčbě vzdorující nedoslýchavost/hluchota.
Sluchová porucha je DOČASNÁ nedoslýchavost/hluchota, kterou lze léčbou napravit.
Všechny vady a poruchy jsou v kombinaci: příčina + místo postižení + stupeň postižení:
- příčina:hereditální či nehereditální
- místo postižení: porucha/vada sluchu převodní, percepční, smíšená
- stupeň postižení: normální sluch, nedoslýchavost, hluchota
Dělení podle příčiny:
- nehereditální (tj. geneticky dané, vrozené) - jejich příčinou je mutace genů.
- hereditální (získané)
- a) prenatální - získané během těhotenství (např. vlivem podáním toxických léků, nemocemi matky, Rh kompaktibilitou, virózou atd.)
- b) perinatální a postnatální - získané při porodu nebo během dalšího vývoje a života (např. novorozenecká žloutenka či sepse, léky, úrazy, nádory atd.)
Dělení podle místa postižení:
- převodní - tj. vada lokalizovaná v převodním ústrojí sluchového systému (počínaje zevním zvukovodem až k oválnému okénku středního ucha), která se vyznačuje obvykle poklesem slyšitelnosti v celém frekvenčním spektru. Příčinami jsou např. perforace bubínku, středoušní záněty, záněty Eustachovy trubice, otoskleróza.
- percepční - nebo též senzorineurální, vzniká při poruše vnitřního ucha a sluchových drah. Nedochází zde k přeměně signálu na neurologické vzruchy, nebo nedochází ke správnému vedení nervových impulsů do mozku. Toto postižení vzniká buď jako
- a) nitroušní - jde o postižení sluchových buněk vnitřního ucha v hlemýždi
- b) porucha či vada sluchových drah - je poškozen nervový spoj mezi vnitřním uchem a sluchovou kůrou mozkovou
- c) centrální - je poškozeno sluchové centrum v mozku. Tyto poruchy bývají obvykle hůře definovatelné, kde ke kvantitativnímu snížení sluchu se přidružují i poruchy kvalitativní, např. slovní hluchota, kdy člověk slyší zvuk slova, ale není schopen přiřadit mu jeho význam.
- percepční, pod kterou je zahrnována porucha činnosti vlasových buněk a dalších elementů vnitřního ucha, a porucha vláken sluchového nervu. Může se projevit ohraničeným poklesem slyšitelnosti, a to výpadkem funkce ve vyšších frekvencích. Charakteristický pokles sluchu se projevuje ve stáří (tzv. presbyakusie). Z nadměrného působení hluku to vede k tzv. profesionální nedoslýchavosti.
- smíšená - kdy je problém v obou oblastech, jak percepční tak převodní.
- Vada centrální, s lokalizací poruch v centrálních etážích dráhy sluchového analyzátoru.
Dělení podle stupně postižení:
- normální sluch - člověk nemá komunikační potíže a při audiometrickém vyšetření sluchový práh na žádné vyšetřované frekvenci nepřekračuje hladinu intenzity 20db. Překračuje-li tuto hladinu, jedná se o poruchu nebo vadu sluchu, bez ohledu na to, zda si ji pacient uvědomuje či nikoliv.
- nedoslýchavost - je sluchová vada nebo porucha, vznikající jako důsledek postižení organické stavby nebo funkce struktur sluchového orgánu.
- hluchota - stav sluchu je takový, že ho nelze využít ke slyšení ani rozumění řeči a je lhostejno, která část ucha způsobuje toto postižení.
Reference
- ↑ KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.
- ↑ Nemoc-pomoc: Typy poruch a vad sluchu [online] [cit. 2018-03-27]. Dostupné z: http://nemoc-pomoc.cz/?page_id=592