Psychosociální rizika

Z Encyklopedie BOZP
Verze z 11. 3. 2019, 14:17, kterou vytvořil Mechurova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: Psychosociální rizika související s prací mohou být zdrojem pracovního stresu stejně jako jiné faktory pracovní zátěže. Souvisejí zejména s organizací pr…)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Psychosociální rizika související s prací mohou být zdrojem pracovního stresu stejně jako jiné faktory pracovní zátěže. Souvisejí zejména s organizací práce a pracovní náplní, vztahy na pracovišti i mimo pracoviště. Společnou charakteristikou psychosociálních rizik na pracovišti je to, že se dají do značné míry ovlivnit k lepšímu. Příjemné pracovní prostředí spolupráce a důvěry pak v podnicích přispívá ke zdraví a spokojenosti zaměstnanců.

Psychosociální rizika můžeme rozčlenit do 10 oblastí dle vzoru dokumentu zpracovaného Světovou zdravotnickou organizací – „Guidance on the European Framework for Psychosocial risk management – WHO 2008“. 1. Charakter práce 2. Pracovní zátěž, pracovní tempo 3. Rozvržení práce 4. Rozhodování o práci 5. Pracovní prostředí a vybavení 6. Firemní kultura 7. Mezilidské vztahy na pracovišti 8. Role v organizaci 9. Kariérní postup 10. Sladění práce a soukromí