Výkonnost člověka

Z Encyklopedie BOZP
(přesměrováno z Human Performance)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Je definována jako schopnost jedince podat určitý výkon v určité pracovní činnosti. V ergonomii se rozlišuje:

  • výkonnost tělesná - je to schopnost orgánů lidského těla vyvinout mechanickou energii a její cílové nasazení. Zahrnuje motoriku (pohyby a síly těla a jeho částí) a její regulaci i procesy výměny a dopravy látek (metabolismus).
  • výkonnost duševní (psychická) - je to schopnost psychických funkcí projevující se ve vnímání prostředí, včetně abstrakce pro racionální tvůrčí chování. Je založena na činnosti vyšší nervové soustavy člověka.

Z hlediska pracovního nasazení se rozlišuje:

  • výkonnost maximální - tj. taková, která vede při svalovém zatížení k maximální spotřebě kyslíku. Typickým příkladem je to špičkový sportovní výkon pro překonání rekordu.
  • výkonnost optimální - tj, taková, která odpovídá jedné třetině aerobní kapacity určitého člověka. Je to schopnost k běžné výrobní práci, vykonávané ve správném (fyziologickém) režimu, teoreticky po celý produktivní věk.[1]

POZNÁMKA

Aerobní kapacita je ukazatelem tělesné zdatnosti pro podávání svalových výkonů. Stanoví se laboratorně podle spotřeby kyslíku při maximálně možném zatížení dynamickou svalovou činností.

Reference

  1. KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.Výkonnost člověka - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Francouzsky:
Human Performance Performance humaine (f)