Kategorie:Ruční nářadí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Ručním nářadím rozumíme veškeré nářadí a přípravky používané během výrobního procesu. Jsou to prostředky k ručnímu zpracování materiálu a řadí se mezi ně například kladiva, sekery, dláta, pilníky, hoblíky apod.

Obecné zásady pro používání ručního nářadí

Rukojeti, násady a jiná místa, kde je třeba nářadí uchopit, musí být hladce opracována a vhodně tvarována. Násady a rukojeti musí být zajištěny proti uvolnění. Úderné plochy a hroty nářadí nesmějí mít otřep nebo trhliny. V prostředí a na pracovištích, kde je nebezpečí výbuchu, musí být používáno nářadí z nejiskřícího materiálu.

Každý ruční nástroj by měl vhodnou velikostí a tvarem rukojeti či držadla umožňovat optimální využití svalové síly, pohybů prstů, ruky a zaujetí nejvhodnější pracovní polohy. Nevhodné ruční nástroje a nářadí zejména v případech, kdy jejich úchopová část neumožňuje změnu polohy rukou, tedy směru jejich působení a vynakládání síty, mohou být příčinou různých zdravotních důsledků. Je to např. vznik otlaků na prstech a dlaní, změny konfigurace dlaně, jako je atropie drobných svalů, kontraktury (chorobné stažení svalů, prolákliny v dlani, puchýře, mozoly apod.). Tlak rukojeti při jejím sevření by měl být rovnoměrně rozložen na co největší styčnou plochu s rukou. Tvar držadla by neměl být otiskem ruky pouze v jedné poloze a měl by umožňovat malé změny při jeho držení.