Opakovaná pracovní činnost
Protože různé rizikové faktory se mohou vyskytovat ve větším nebo menším rozsahu a v různých kombinacích, mohou se očekávat různé úrovně rizika. Proto je nutné podrobněji analyzovat všechny rizikové faktory, které mají dopad na četnost pracovních úkonů. Úroveň rizika je posuzována s ohledem na metodu OCRA, pomocí indexu OCRA.
Postup metody pro jednoúčelové práce:
1. Index OCRA - vzorcem {2}:
Index OCRA =FF/RF {2} kde: FF – viz vztah {1}, uvedený v metodě 1 RF – referenční četnost pracovních úkonů pro obě HK (výpočet dále dle 3)
2. Zavedení „násobitelů“ hlavních rizikových faktorů a jejich význam:
Při navrhování úkolu souvisejícího se strojním zařízením se hodnotí referenční četnost pracovních úkonů v pracovním cyklu. Analýza musí zahrnout rizikové faktory, které může konstruktér ovlivňovat volbou příslušného násobitele pro každý rizikový faktor. Tyto násobitelé se snižují od 1 do 0 podle toho, jak se úroveň rizika zvyšuje. Pro výpočet referenční četnosti (počet za minutu) pracovních úkonů (RF) v pracovním cyklu platí následující rovnice {3}:
RF = CF ´ PoM ´ ReM ´ AdM ´ FoM ´ (RcM ´ DuM) kde: CF - je „konstantní četnost“ pracovních úkonů za minutu = 30; PoM; ReM; AdM; FoM – jsou násobitele pro rizikové faktory poloh, opakovatelnosti, přídavných faktorů, síly. RcM – je násobitel pro rizikový faktor „nedostatek pro zotavení“. DuM – je násobitel pro celkové trvání opakovaného úkolu ve směně.
Uvedené rizikové faktory a odpovídající násobitele ovlivněné konstruktérem jsou posuzovány jako nevhodné polohy nebo pohyby (PoM); vysoká četnost stejných pohybů (násobitel opakovanosti – ReM); výskyt přídavných faktorů (AdM); časté nebo velké vynaložení síly (FoM). Ostatní faktory uvažované v rovnici {3} (RcM ´ DuM) jsou všeobecně mimo přímého vlivu konstruktéra.
3.Užití „násobitelů“ v jejich praktické aplikaci
V praktickém určování referenční četnosti pracovních úkonů se postupuje tak, že se začíná od CF (30 úkonů za minutu), která musí být vážená příslušnými násobiteli vzhledem k jejich povaze výskytu. Získaná hodnota tak představuje referenční četnost (za minutu) pracovních úkonů (RF) pro zkoumaný úkol v běžných podmínkách, přinejmenším se dvěma desetiminutovými přestávkami (a polední přestávkou) a délkou směny 480 minut. Za těchto podmínek se volí konstanta pro (RcM ´ DuM) rovna 0,6.
Tabulka č.1 Násobitele nevhodných poloh (PoM)
S ohledem na nevhodné polohy se vybere nejnižší násobitel v souladu s předpokládanými polohami a pohyby lokte, zápěstí a ruky (uchopení). Je také důležité určit rozsah tělesných rozměrů skupiny uživatelů a hlavní zásady při návrhu stroje podle ČSN EN 614-1.
Předem určená hodnota (konstanta) pro oba násobitele : (RcM ´ DuM) = 0,6. Jestliže analýza rizik strojního zařízení ukáže nepřijatelné riziko, kdy celkové trvání úkolu překračuje specifickou hodnotu nebo doba zotavení je kratší než specifická hodnota, musí se to uvést v „informaci pro používání“.
1. Analýza snižování rizika Jestliže posouzení rizika ukáže nepřijatelnou úroveň rizika, má ji konstruktér omezit pomocí optimalizace jednoho nebo více následujících faktorů:
- počet pracovních úkonů potřebných pro pracovní cyklus;
- doba cyklu;
- nevhodné polohy;
- úroveň díly pracovních úkonů;
- přídavné faktory.
Uživatel může být konstruktérem informován o možnosti snižovat riziko zkracováním doby trvání úkolu, přidáním přestávek nebo střídáním prací.
2. Konečné hodnocení – klasifikace výsledků podle indexu OCRA
Reference
- ↑ MALÝ, Stanislav, KRÁL, Miroslav a HANÁKOVÁ, Eva. ABC ergonomie. 1. vyd. Praha: Professional Publishing, 2010. 386 s. ISBN 978-80-7431-027-0.
Opakovaná pracovní činnost - (Diskuse k heslu) | ||