Páskovací stroj

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Poloautomatický páskovací stroj - ilustrační foto

Páskovací stroje jsou balící stroje, které aplikují pásku; (tj. pásek materiálu, který je ovinut kolem skupiny produktů, napjat a poté spojen pro fixaci samotných produktů), na produkt nebo obal, kdy páska je obvykle vyrobena z plastu, kovu, papíru apod.


Do skupiny páskovacích strojů patří:

  • Motoricky poháněný ruční páskovací stroj - páskovací nástroj, ve kterém je minimálně jeden mechanizmus (kupř. sevření, tažení, napínání, odstřižení nebo spojení pásky) poháněn motoricky - elektricky nebo stlačeným vzduchem.
  • Poloautomatický páskovací stroj - páskovací stroj, který napíná pásku kolem produktu nebo skupiny produktů a pásku spojuje poté, co obsluha obtáhne pásku kolem produktu a vloží pásku ručně zpět do stroje.
  • Automatický páskovací stroj - páskovací stroj, který aplikuje pásku automaticky kolem produktu nebo skupiny produktů. Vlastní produkt může být umístěn pod obváděcí rám ručně nebo automaticky.
  • Stroj na horizontální páskování paletových jednotek - páskovací stroj, který aplikuje jednu nebo více pásek horizontálně kolem paletové jednotky - ložené palety.
  • Stroj na vertikální páskování paletových jednotek - páskovací stroj, který aplikuje jednu nebo více pásek vertikálně kolem paletové jednotky - ložené palety.
  • Páskovací stroj se stlačováním - páskovací stroj, ve kterém je produkt před páskováním stlačen.


Reference

DUŠÁTKO, Antonín. Bezpečnost páskovacích strojů. Bezpečnost a hygiena práce. Wolters Kluwer, 2018, 68(2), 19-23. ISSN 0006-0453.