Světloplachost

Z Encyklopedie BOZP
(přesměrováno z Photophobia)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
  1. Doslovně přeloženo „strach ze světla“. Jedná se o nepříjemný pocit v oku, které je vystaveno světlu. Může nastat při jakémkoliv očním onemocnění (např. conjuktivis). [1]
  2. Světloplachost čili fotofobie je většinou příznakem postižení oka či nervového systému. Člověk se světloplachostí je zvýšeně citlivý na světlo, které je mu nepříjemné, a může mít problémy s přechodem z tmavé místnosti do osvětlené.

Fotofobie je klasickým očním příznakem, který doprovází především oční zánětlivá onemocnění- především jde o záněty rohovky – keratitis, spojivky- conjunctivitis či přední uveitidy – zánět duhovky a řasnatého tělesa – iridocyklitidy. Fotofobie se dostavují spolu s dalšími příznaky, které signalizují, že problém bude patrně v oku : jsou to bolesti oka, tlak v oku, pocit cizího tělesa v oku, zarudnutí spojivky, otok víčka, zhoršení zraku či zhoršení bolesti při pohledu do blízka.[2]

Reference

  1. KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.
  2. MALÝ, Stanislav, KRÁL, Miroslav a HANÁKOVÁ, Eva. ABC ergonomie. 1. vyd. Praha: Professional Publishing, 2010. 386 s. ISBN 978-80-7431-027-0.Světloplachost - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Photophobia Lichtscheu Photophobie