Virtuální realita: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
(Založena nová stránka s textem „# Virtuální realita (VR) je technologie umožňující uživateli ocitnout se v simulovaném prostředí, ideálně doprovázené jeho interakcí s ním.…“)
 
 
Řádek 1: Řádek 1:
# Virtuální realita (VR) je technologie umožňující uživateli ocitnout se v simulovaném prostředí, ideálně doprovázené jeho interakcí s ním. Technologie virtuální reality vytvářejí iluzi skutečného světa (např. při výcviku boje, pilotování, lékařství), nebo fiktivního světa počítačových her.<ref>Virtuální realita. Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. WikiMedia, stránka naposledy editována 21. 5. 2021 [cit. 2021-11-11]. Dostupný z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Virtu%C3%A1ln%C3%AD_realita. </ref>
+
# Virtuální realita (VR) je technologie umožňující uživateli ocitnout se v simulovaném prostředí, ideálně doprovázené jeho interakcí s ním. Technologie virtuální reality vytvářejí iluzi skutečného světa (např. při výcviku boje, pilotování, lékařství), nebo fiktivního světa počítačových her.<ref>Virtuální realita. ''Wikipedie: otevřená encyklopedie'' [online]. WikiMedia, stránka naposledy editována 21. 5. 2021 [cit. 2021-11-11]. Dostupný z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Virtu%C3%A1ln%C3%AD_realita. </ref>
 
# Virtuální realita (VR) patří mezi technologie '''3D vizualizace''' stejně jako '''rozšířená a smíšená realita''' (viz obrázek – jednotný pro všechny – zobrazuje rozdíly mezi jednotlivými technologiemi). Jedná se o interaktivní proces vizualizace. Uživatel je plně ponořen do virtuálního prostředí.
 
# Virtuální realita (VR) patří mezi technologie '''3D vizualizace''' stejně jako '''rozšířená a smíšená realita''' (viz obrázek – jednotný pro všechny – zobrazuje rozdíly mezi jednotlivými technologiemi). Jedná se o interaktivní proces vizualizace. Uživatel je plně ponořen do virtuálního prostředí.
  

Aktuální verze z 11. 11. 2021, 17:26

  1. Virtuální realita (VR) je technologie umožňující uživateli ocitnout se v simulovaném prostředí, ideálně doprovázené jeho interakcí s ním. Technologie virtuální reality vytvářejí iluzi skutečného světa (např. při výcviku boje, pilotování, lékařství), nebo fiktivního světa počítačových her.[1]
  2. Virtuální realita (VR) patří mezi technologie 3D vizualizace stejně jako rozšířená a smíšená realita (viz obrázek – jednotný pro všechny – zobrazuje rozdíly mezi jednotlivými technologiemi). Jedná se o interaktivní proces vizualizace. Uživatel je plně ponořen do virtuálního prostředí.

Technologie VR oklame smysly tak, že si uživatel myslí, že se nachází v jiném prostředí nebo světě, než je svět skutečný. Pomocí náhlavní soupravy zažije počítačem generovaný svět plný obrazů a zvuků, ve kterém může manipulovat s předměty a pohybovat se pomocí haptických ovladačů. Zařízení VR získávají vstupy od uživatele kombinací sledování hlavy skrze náhlavní soupravu, sledování rukou pomocí ovladačů a joysticků, a dalších zařízení. Náhlavní soupravy VR používají dvě čočky k vytvoření stereoskopického 3D obrazu promítáním dvojice dvourozměrných (2D) obrazů, jednoho pro každé oko, s mírným rozdílem perspektivy. Kromě toho mají náhlavní soupravy VR široké zorné pole 90°-210° a snímkovou frekvenci alespoň 90 snímků za sekundu, což zvyšuje vtažení uživatele do děje.[2]

Reference

  1. Virtuální realita. Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. WikiMedia, stránka naposledy editována 21. 5. 2021 [cit. 2021-11-11]. Dostupný z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Virtu%C3%A1ln%C3%AD_realita.
  2. VENKATESAN, Mythreye ...[et al.]. Virtual and augmented reality for biomedical applications. Cell Reports Medicine [online]. 2021, vol. 2, no. 7 [cit. 2021-10-14]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S266637912100197X. ISSN 2666-3791.


Virtuální realita - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Virtual reality Virtuelle Realität Réalité virtuelle