Energetický výdej

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Energetický výdej (EV) je množství energie potřebné lidským organismem jak při tělesném klidu (viz Bazální metabolismus), tak při výkonu určité činnosti. Je určen množstvím a intenzitou svalové práce. Hodnoty energetického výdeje poskytují informace o energetickém úsilí , které musí lidské tělo vydávat při fyzické práci. Srovnání energetického výdeje a aerobní kapacity (spotřeby kyslíku) jednotlivce či určité populace (skupiny osob) umožňuje hodnocení pracovních podmínek a následný vznik únavy a je důležité při určení kalorického příjmu potravou, aby bylo zabráněno fyziologicky nepříznivým účinkům.

 1. Energetický výdej, jako přeměna chemické energie na energii mechanickou a tepelnou, měří energetickou náročnost svalové práce a umožňuje k činnostem přiřadit číselnou charakteristiku.

Znalost energetického výdeje je nutná pro měření tepelné produkce organismu (metabolického tepla) při hodnocení termoregulace lidského těla. Dále pak při zjišťování energetické náročnosti určitých pracovních úkolů nebo sportovních činností, zjišťování celkové energetické náročnosti nějaké činnosti atd. [1]

POZNÁMKA

 • Energetický výdej se analyticky stanoví jako součet hodnot následujících složek:
  • bazální metabolismus (BM);
  • složka energetického výdeje pro polohu těla;
  • složka energetického výdeje pro druh práce;
  • složka energetického výdeje pro pohyb těla v závislosti na rychlosti práce.
 • Energetický výdej se udává ve W.m (výkon na plochu těla).
 • Hodnota BM : pro muže 44 W.m pro ženy 41 W.m


Reference

 1. KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.
Energetický výdej - (Diskuse k heslu)