Muskuloskeletální poruchy šíje

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Oblast šíje se často spojuje také s oblastí krku a týká se zejména horní části trapézového svalu, která je uložena nejpovrchněji a všechny ostatní svaly překrývá. Spolu se zdvihačem lopatky tyto svaly spojují lopatku s krční páteří a jsou nazývány "horními fixátory" (fixují lopatku při pohybech v rameni). Jejich funkcí je přitažení lopatky nahoru (elevace).

Lopatku k páteři připojují i svaly rhombické, jejichž funkcí je analogicky přitažení lopatky k páteři. Další kategorii pak tvoří svaly, které se nacházejí podél páteře a spojují obratle. Sem patří svaly splenius a semispinalis, dále pak hluboké svaly šíjové, které spojují krční páteř se záhlavím a umožňují záklon krční páteře a hlavy. Odlišnou skupinu však tvoří skalenové svaly, spojující krční páteř s prvním a druhým žebrem, sloužící jako pomocné nádechové svaly, které vyvíjí nadměrnou aktivitu při ztíženém dýchání, například typicky u astmatiků. Jejich přetížení má za následek předsunuté držení hlavy. Tyto svaly je společně možné zahrnout do šíjové krajiny.

Na straně opačné stojí jejich tzv. antagonisté, tedy "dolní fixátory" lopatky. Patří sem dolní část svalu trapézového, široký sval zádový a dolní část pilovitého svalu předního. Funkcí těchto dolních fixátorů je stažení lopatky dolů (deprese). Za normálních podmínek spolu horní a dolní fixátory spolupracují a udržují lopatku v neutrálním postavení. Obdobná vyvážená spolupráce je potřeba i u svalů na přední a zadní straně krku.

Šíjové svalstvo trpí nadměrným sezením, přetěžováním nebo diskomfortní manuální prací. Společným jmenovatelem, který je za bolestivou šíji odpovědný, je dlouhodobé nesprávné nastavení ramen a krční páteře.

Příčinou bolestí krku a šíje jsou:

 • svalové napětí,
 • zranění,
 • záněty nebo revmatická onemocnění,
 • zatuhnutí obratlů,
 • vyhřezlá ploténka,
 • osteoporóza (úbytek kostní denzity).

Příčiny bolestí krku a šíje se neobjevují vždy náhle. Bolest může nějakou dobu existovat bez povšimnutí. Jediný nesprávný pohyb nebo chladný průvan pak stačí k tomu, aby bolest náhle zesílila.

Symptomy mohou mít také mnoho dalších příčin:

 • nesprávné zvedání břemen,
 • nevhodný pohyb,
 • nápor, napětí nebo špatná pozice těla ve spánku,
 • nedostatečný pohyb a ochablé svaly.

V důsledku těchto příčin se bolest stává akutně evidentní.

Mnoho lidí dnes trpí bolestmi krku a zad. Moderní životní styl k tomu přímo přispívá. Na rozdíl od dřívějších generací se lidé v současné době pohybují jen omezeně. Bez dostatečného pohybu chybí stabilní svalstvo. Slabé svaly pak nejsou schopny poskytovat dostatečnou oporu páteři a ulevit jí, což vede k bolesti zad. Zpočátku se projevuje ve formě napětí krčních svalů, jež může přejít v silnou bolest krku a šíje. To je varovný signál, který by neměl být ignorován.

Kromě nedostatku pohybu trpí většina lidí jednostrannou fyzickou námahou a špatným držením těla. Například dlouhé sezení na pracovišti, neergonomické pracovní místo a zírání do mobilních a computerových zařízení („mobile phone neck“) může také způsobit napětí krčních svalů a další příznaky.

Dlouhodobé špatné držení těla nebo jednostranná zátěž mohou vést ke stlačení nervu v oblasti krku, ramen nebo zad. To se pak často projeví jako silná bolest zad, svalové napětí nebo necitlivost.

Napjaté krční svaly se často projevují bolestí za krkem, která může vystřelovat dál do šíje nebo ramen. Jakýkoli pohyb hlavy a krku může být bolestivý. Takto napjaté svaly krku mohou vést k dalším potížím. Bolesti hlavy způsobené bolestmi krku a šíje se obvykle nazývají tenzními bolestmi hlavy.

Bolest krku a šíje může být také příznakem doprovázejícím migrény. Mohou se vyskytovat také oběhové problémy a bolesti paží a rukou. Někdy je bolest krku a šíje tak silná, že vede až k nevolnosti nebo zvracení.

Bolest krku a šije jako spouštěč bolesti hlavy

Ne vždy způsobuje bolesti krku a šíje nebo zad napětí svalů. Bolest krku a šíje může být také příznakem revmatických onemocnění nebo infekcí v oblasti hlavy a krku. Kromě akutních příznaků jsou pak časté horečka, ztuhlost a omezená pohyblivost hlavy.

Osteoporóza (kostní atrofie) nebo zánět meziobratlových plotének a obratlů mohou také být doprovázeny bolestmi krku a šíje. Bolesti krku a šíje jsou však opět pouze jedním z příznaků. Například zánět obratlů je často doprovázen horečkou, bolestí hlavy a únavou.

Také psychický stres představuje potenciální příčinu bolestí krku a šíje. Například špatné pracovní prostředí, obavy spojené s prací nebo stres mohou vést k problémům se zády. Ve stresu tělo uvolňuje adrenalin. Tento mechanismus připravuje svaly na útěk či boj. Obrovská svalová námaha by pak v takovém případě přirozeně zase snížila hladinu adrenalinu. Protože dnes již tuto sílu plně nevyužíváme, adrenalin zůstává v těle, kde způsobuje napětí a další příznaky.[1][2]

Reference

 1. KŘIVAN, Pavel. 5 kroků k uvolnění bolestivé šíje. Ronnie.cz [online]. Erasport, 06. 03. 2017 [cit. 2021-04-01]. Dostupný z: https://medicina.ronnie.cz/c-26904-5-kroku-k-uvolneni-bolestive-sije.html.
 2. EUROPEAN AGENCY FOR SAFETY AND HEALTH AT WORK. Work-related neck and upper limb musculoskeletal disorders [online]. Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, 1999 [cit. 2021-04-01]. Dostupný z: https://osha.europa.eu/en/publications/report-work-related-neck-and-upper-limb-musculoskeletal-disorders. ISBN 92-828-8174-1.


Muskuloskeletální poruchy šíje - (Diskuse k heslu)
Anglicky:
Musculoskeletal disorders of the neck and shoulders