Syndromy

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Syndrom v medicíně je soubor příznaků (symptomů), který charakterizuje určitou nemoc nebo poruchu.[1] Několik symptomů určuje syndrom, který může být typický pro určité onemocnění. Soubor syndromů pak plně/částečně definuje typické onemocnění (morbus).

Pojmy syndrom, nemoc a porucha mohou být v určitých případech navzájem zaměnitelné, zejména v případech geneticky podmíněných onemocnění, jako je Downův syndrom, Wolfův-Hirschhornův syndrom, nebo Andersenův syndrom. Syndrom ale také nemusí být specifický pouze pro jediné onemocnění; například syndrom toxického šoku může být způsoben různými druhy toxinů, premenstruační syndrom pak není onemocněním, ale pouze souborem symptomů.

Onemocnění

Syndromy jsou často pojmenovávány po lékaři, či týmu lékařů, kteří ho objevili, nebo jako první plně sestavili jeho klinický obraz.[2]

Reference

  1. BRITISH MEDICAL ASSOCIATION. The British Medical Association illustrated medical dictionary. London: Dorling Kindersley, 2002. 608 s. ISBN 978-0-7513-3383-1.
  2. Syndrom. Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. WikiMedia, stránka naposledy editována 8. 8. 2021 [cit. 2022-02-11]. Dostupný z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Syndrom.Syndromy - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Syndrome Syndrom Syndrome