Typy úchopů hmatníků

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Rozsah variant způsobů úchopů hmatníků ovládačů je poměrně užší než je tornu u ručního nářadí a nástrojů nebo dokonce úchopů různých předmětů (břemen). Typy úchopů hmatníků obecně charakterizuje určitý způsob mechanického zatížení a jemu odpovídající prostorové seskupení jednotlivých článků kostry ruky, kombinace zapojení příslušných svalů, aktivace jejího nervstva, způsob a rozsah zatížení povrchu ruky a určité formy specifických, fyziologických a kineziologických funkcí ruky. Konkrétní typ úchopu hmatníku vždy odpovídá určité kombinaci základních funkčních parametrů hmatníku ovládače (popř. nářadí nebo nástroje), které představují:

  1. Směr ovládací síly.
  2. Smysl působení ovládací síly, resp. ovládacího momentu.
  3. Velikost ovládacího zatížení ruky (úchopy s osovým zatížením, tah nebo tlak, a úchopy se zatížením točivými momenty).
  4. Základní tvar hmatníku ovládače (tyč, kotouč, koule).
  5. Velikost hmatníku (délka, průměr,..).[1]

POZNÁMKA

  1. Největší síly lze přenášet meziprstním valem avalem palcový a malíkovým (jedná se o úchop tzv. dlaňový, silový).
  2. Úchop tzv. prstový se používá v případech, kdy se nevyžaduje velké ovládací síly, ale důraz se klade na rychlost a přesnost ovládání (např. točítka, páčky, tlačítka).

Reference

  1. KRÁL, Miroslav. Ergonomický výkladový slovník. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Rožnovský vzdělávací servis, 1999. 139 s.



Typy úchopů hmatníků - (Diskuse k heslu)