Coping: Porovnání verzí

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
(Založena nová stránka s textem „Coping (český ekvivalent původně anglického termínu je „zvládání“) je pojem související se zpracováváním stresu. Kořeny označ…“)
 
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádek 5: Řádek 5:
 
'''Coping jsou tedy behaviorální, kognitivní nebo sociální snahy osoby regulovat, omezovat nebo překonávat vnitřní či vnější napětí plynoucí z interakce osoby a prostředí.'''  
 
'''Coping jsou tedy behaviorální, kognitivní nebo sociální snahy osoby regulovat, omezovat nebo překonávat vnitřní či vnější napětí plynoucí z interakce osoby a prostředí.'''  
  
Pojem coping má blízký vztah k pojmu [[adaptace|adaptace]]. Mezi těmito pojmy ovšem panuje jistá odlišnost, která se týká míry náročnosti situace. Pokud se zátěžová situace pohybuje ještě v přijatelných mezích, a jako reakce postačuje pouhé vyrovnání se s touto zátěží za pomoci svých dovedností, je řeč o adaptaci jedince. Coping je na rozdíl od adaptace charakteristický tím, že zátěž, na kterou je jedinec nucen reagovat, je pro organismus nadlimitní - nepřiměřená.
+
Pojem coping má blízký vztah k pojmu [[adaptace|adaptace]]. Mezi těmito pojmy ovšem panuje jistá odlišnost, která se týká míry náročnosti situace. Pokud se zátěžová situace pohybuje ještě v přijatelných mezích, a jako reakce postačuje pouhé vyrovnání se s touto zátěží za pomoci svých dovedností, je řeč o adaptaci jedince. Coping je na rozdíl od adaptace charakteristický tím, že zátěž, na kterou je jedinec nucen reagovat, je pro organismus nadlimitní - nepřiměřená.<ref>Coping. ''Wikipedie: otevřená encyklopedie'' [online]. Stránka naposledy editována 7. 9. 2022 [cit. 2023-06-23]. Dostupný z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Coping.</ref><ref>Coping v sociální psychologii. ''Wikisofia'' [online]. c2013 [cit. 2023-06-23]. Dostupný z: https://wikisofia.cz/wiki/Coping_v_soci%C3%A1ln%C3%AD_psychologii.</ref><ref>SIGMUND, Martin; Jana KVINTOVÁ a Michal ŠAFÁŘ. ''Vybrané kapitoly z manažerské psychologie: zátěžové situace, stres a coping'' [online]. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014. [cit. 2019-12-27]. Dostupné z: https://publi.cz/books/171/Tiraz.html. ISBN 978-80-244-4372-0.</ref>
  
 
== Reference ==
 
== Reference ==
Řádek 25: Řádek 25:
 
[[clav:chyby lidské]]
 
[[clav:chyby lidské]]
 
[[aip:5988]]
 
[[aip:5988]]
[[enwiki:Human{{m}}error]]
+
[[cswiki:Coping]]
[[google:Lidská{{m}}chyba]]
+
[[enwiki:Coping]]
[[nkp:Lidská AND chyba]]
+
[[google:Coping]]
[[uk:Lidská{{m}}chyba]]
+
[[nkp:Coping]]
[[cvut:Lidská{{m}}chyba]]
+
[[uk:Coping]]
[[nlk:Lidská{{m}}chyba]]
+
[[cvut:Coping]]
 +
[[nlk:Coping]]

Aktuální verze z 23. 6. 2023, 10:17

Coping (český ekvivalent původně anglického termínu je „zvládání“) je pojem související se zpracováváním stresu. Kořeny označení lze najít v řeckém slově „colaphos“, označující v zápasnické terminologii přímý úder na ucho.

Coping je základem strategií zvládání stresu, vyjadřuje vypořádání se nějakým způsobem s neočekávanou, náročnou a obtížnou situací.

Coping jsou tedy behaviorální, kognitivní nebo sociální snahy osoby regulovat, omezovat nebo překonávat vnitřní či vnější napětí plynoucí z interakce osoby a prostředí.

Pojem coping má blízký vztah k pojmu adaptace. Mezi těmito pojmy ovšem panuje jistá odlišnost, která se týká míry náročnosti situace. Pokud se zátěžová situace pohybuje ještě v přijatelných mezích, a jako reakce postačuje pouhé vyrovnání se s touto zátěží za pomoci svých dovedností, je řeč o adaptaci jedince. Coping je na rozdíl od adaptace charakteristický tím, že zátěž, na kterou je jedinec nucen reagovat, je pro organismus nadlimitní - nepřiměřená.[1][2][3]

Reference

  1. Coping. Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Stránka naposledy editována 7. 9. 2022 [cit. 2023-06-23]. Dostupný z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Coping.
  2. Coping v sociální psychologii. Wikisofia [online]. c2013 [cit. 2023-06-23]. Dostupný z: https://wikisofia.cz/wiki/Coping_v_soci%C3%A1ln%C3%AD_psychologii.
  3. SIGMUND, Martin; Jana KVINTOVÁ a Michal ŠAFÁŘ. Vybrané kapitoly z manažerské psychologie: zátěžové situace, stres a coping [online]. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014. [cit. 2019-12-27]. Dostupné z: https://publi.cz/books/171/Tiraz.html. ISBN 978-80-244-4372-0.


Coping - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Coping Bewältigung Faire face