Rozšířená realita

Z Encyklopedie BOZP
(přesměrováno z Augmented reality)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Rozšířená realita (augmented reality, AR) patří mezi technologie 3D vizualizace stejně jaké virtuální a smíšená realita. Funguje na principu překrývání digitálních prvků (jako je grafika, zvuk a další) a zobrazení reálného světa. Rozšířená realita zachovává skutečný svět jako ústřední, ale obohacuje ho o další digitální detaily, přidává nové vrstvy vnímání a doplňuje realitu uživatele nebo prostředí. Zároveň dochází k interakci mezi uživatelem a digitálními prvky v reálném čase. AR doplňuje uživatelovo vnímání reálného světa skrze obrazovku např. chytrého telefonu či tabletu.

Na rozdíl od virtuální reality a smíšené reality není uživatel vtažen do 3D vizualizace pomocí náhlavní soupravy, uživatel vidí zachycení reálného světa, které může rozšířit o další prvky a libovolně s nimi pracovat pouze na displeji zařízení. Rozšířená realita se uplatňuje například při technické podpoře, kdy uživatel telefonem naskenuje reálný objekt a skrze internetové připojení se mu zobrazí uživatelský návod s instrukcemi[1]

Reference

  1. VENKATESAN, Mythreye ...[et al.]. Virtual and augmented reality for biomedical applications. Cell Reports Medicine [online]. 2021, vol. 2, no. 7 [cit. 2021-10-14]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S266637912100197X. ISSN 2666-3791.


Rozšířená realita - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Augmented reality Erweiterte Realität Réalité augmentée