Muskuloskeletální poruchy zad

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Nejčastější zdravotní problém v pracovních systémech představuje bolest zad a především jejich dolní segment. Tyto problémy může způsobovat komplex příčin v souvislosti s nesprávnou ergonomií pracovního prostředí a pracovních podmínek. Jedná se o dvě hlavní skupiny problémů se zády, jejichž příčinou je špatná ergonomie pracoviště.

V první skupině problémů je dlouhodobě špatné sezení při práci nebo špatná ergonomie pracovního prostředí. V druhé skupině lze vysledovat problém, kdy špatná ergonomie pracovního prostředí není počáteční příčinou MSD, ale zhoršuje aktuální stav pracovníka. Většinou se jedná o nespecifickou obecnou bolest zad. Bolest je nespecifická proto, že příznaky nezpůsobuje žádná konkrétní část dolní části zad (tj. disky, vazy, klouby, svaly). Bolest pravděpodobně pochází z kombinace oblastí, které jsou všechny namáhané problematickým postojem těla v souvislosti s pracovním prostředím nebo pracovními podmínkami.

Tedy bolest závisí především na konkrétním pohybu a aktivitě pracovníka. Problémem při posuzování příčin jsou poruchy a bolesti zad způsobené mimo pracovní proces, ale i ty samozřejmě zhoršují špatnou ergonomii pracoviště.[1][2]

Reference

  1. EUROPEAN AGENCY FOR SAFETY AND HEALTH AT WORK. Work-related musculoskeletal disorders: prevalence, costs and demographics in the EU [online]. Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, 1999 [cit. 2021-04-01]. Dostupný z: https://osha.europa.eu/sites/default/files/publications/documents/Work-related_MSDs_prevalence_costs_and_demographics_in_the_EU_report.pdf.
  2. The Definition and Causes of Musculoskeletal Disorders. ErgoPlus [online][cit. 2021-04-01]. Dostupný z: https://ergo-plus.com/musculoskeletal-disorders-msd/.


Muskuloskeletální poruchy zad - (Diskuse k heslu)
Anglicky:
Musculoskeletal disorders of the back