Plný pracovní úvazek

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Plný pracovní úvazek je vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem určující časový způsob výkonu práce. Jedná se o pravidelnou práci vykonávanou nejčastěji v tzv. pracovních dnech. Každá země pak svými zákony a vnitřními předpisy ošetřuje, které dny jsou pracovní, kolik jich je a kolik je pracovních hodin. Pokud je úvazek zkrácen, jedná se buď o poloviční pracovní úvazek, nebo o částečný (zkrácený) pracovní úvazek. Jiným typem úvazku je alternativní pracovní úvazek.

V České republice je plný pracovní úvazek možno uzavřít jen na základě písemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pracovními dny jsou pondělí, úterý, středa, čtvrtek a pátek. Výjimku tvoří státní svátky. Osoba na plném pracovním úvazku tak pracuje 5 dní v týdnu, 8 hodin denně, tedy 40 hodin týdně. Tato pracovní doba může mít různé variace.</ref>[1]

Reference

  1. Plný pracovní úvazek. Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. MediaWiki, stránka naposledy editována 17. 9. 2020 [cit. 2021-08-23]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pln%C3%BD_pracovn%C3%AD_%C3%BAvazek.


[[Kategorie:Personalistika]
Plný pracovní úvazek - (Diskuse k heslu)
Anglicky: Německy: Francouzsky:
Full-time job Vollzeitarbeit Travail à temps plein