Spravedlivá kultura

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Spravedlivá kultura je koncept v oblasti bezpečnosti práce a řízení rizik, který podporuje prostředí důvěry a otevřené komunikace v organizaci.[1] Tento přístup uznává, že lidé mohou chybovat a že většina chyb je důsledkem systémových nedostatků spíše než individuálních selhání. Spravedlivá kultura vytváří rovnováhu mezi potřebou učit se z chyb a potřebou udržovat odpovědnost za jednání, která jsou vědomě riskantní nebo nedbalá.[2]

Koncept spravedlivé kultury vznikl v odvětvích s vysokým rizikem, jako je letectví a zdravotnictví, kde chyby mohou mít závažné důsledky. Sidney Dekker zdůrazňuje, že spravedlivá kultura podporuje zaměstnance k hlášení chyb a téměř-nehod bez obav z nespravedlivého postihu. To umožňuje organizacím identifikovat systémové problémy a implementovat preventivní opatření.[3]

Spravedlivá kultura se odlišuje od kultury viny, kde jsou jednotlivci trestáni za chyby, což vede k utajování problémů a brání učení se z chyb. Naopak podporuje transparentnost, důvěru a neustálé zlepšování procesů.


Reference

  1. MARX, D. Patient Safety and the Just Culture. Obstetrics and gynecology clinics of North America. 2019, vol. 46, no. 2, s. 239-245.
  2. DEKKER, S. Drift into Failure: From Hunting Broken Components to Understanding Complex Systems. Ashgate Publishing, 2012.
  3. DEKKER, S. Just Culture: Balancing Safety and Accountability. Ashgate Publishing, 2007.



Spravedlivá kultura - (Diskuse k heslu)
Anglicky:
Just culture