Index kvality pracovního života

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Index kvality pracovního života (Subjective Quality of Working Life, SQWLi) je souhrnný indikátor subjektivně vnímané kvality pracovního života vytvořený mezi lety 2004 a 2015 Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v úzké spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR, v. v. i. Cílem indikátoru je ustanovit jednoduchou, srozumitelnou, souhrnnou informaci o kvalitě pracovního života, založenou na kvalitních teoretických a empirických podkladech.[1]

Výzkumný nástroj SQWLi lze prezentovat na pozadí duální koncepce měření kvality pracovního života. Pro tu je důležité (podobně jako pro mnoho dalších koncepcí v sociálních vědách) členění na hledisko skutečných objektivních podmínek a hledisko jejich subjektivního vnímání aktéry, tj. zde pracovníky. Objektivní rovina kvality pracovního života bývá ve výzkumech obvykle reprezentována takovými aspekty, jako je platové ohodnocení, povaha pracovního poměru a typ pracovní smlouvy, míra právní ochrany pracovníků, pracovní doba a její flexibilita, pracovní podmínky, možnosti a stav dalšího vzdělávání pracovníků nebo produktivita práce, ale také odvozenými indikátory jako například genderovými nebo etnickými rozdíly v daných oblastech.


Součásti

Sestavený kompaktní výzkumný nástroj je ukotven v certifikované metodice v podobě baterie položek jednoduchého dotazníku, z jehož výsledků je možné spočítat jednoduchý index, který také umožní s co nejmenším počtem číselných údajů regionální, odvětvové, časové a další srovnávání. SQWLi je takto využíván v rámci národně reprezentativních průzkumů v České republice ke sledování vývoje kvality pracovního života v čase, ale také k detailní analýze činitelů KPŽ z pohledu různých částí pracovní populace (např. dle pohlaví nebo věku). Baterie otázek, ze kterých SQWLi sestává, zahrnují:

  • identifikační otázky – objektivní charakteristiky kvality pracovního života a základní informace o respondentech (např. pohlaví, věk, vzdělání, plat), které jsou potřeba k podrobnějším analýzám podskupin a mohou sloužit jako kontrolní proměnné ve statistické analýze.
  • otázky SQWLi – dva moduly (spokojenost a důležitost) po 18 otázkách sloužící k ohodnocení subjektivně vnímané kvality pracovního života ve vztahu k současné hlavní ekonomické aktivitě, tj. zaměstnání nebo podnikání.

Oba moduly SQWLi jsou sestavené z šesti domén pracovního života, přičemž každá z nich dále sestává z tří sledovaných aspektů, jak popisuje následující tabulka. Tyto domény a aspekty jsou totožné v obou modulech.


Vložit tabulku

Doména Sledovaný aspekt
Text buňky Text buňky
Text buňky Text buňky
Text buňky Text buňky
Text buňky Text buňky
Text buňky Text buňky
Text buňky Text buňky


Každý aspekt je ohodnocen jednou otázkou na škále od 0 do 10 (důležitost) nebo od -5 do 5 (hodnocení). Bodové ohodnocení pro jednotlivé aspekty pak může být zkombinováno pro ohodnocení odpovídající domény nebo kvality pracovního života jako takové.¨


Vývoj

  • Kvalita pracovního života 2005 (šetření v rámci projektu „Faktory a indikátory trendů vědecko-technického rozvoje a společensko-ekonomických změn a jejich dopady do vývoje BOZP“, řešitel a zadavatel výzkumu: VÚBP , v. v. i.); realizátor: CVVM SOÚ AV ČR, termín terénního šetření: 12. – 19. 9. 2005, reprezentativnost: ekonomicky aktivní obyvatelstvo ČR, kvótní výběr, N = 1 063.
  • Kvalita pracovního života 2006 (šetření v rámci projektu „Vliv změn světa práce na kvalitu života“, řešitel: VÚBP , v. v. i., SOÚ AV ČR, v. v. i., VŠE); realizátor: CVVM SOÚ AV ČR, v. v. i., termín terénního šetření: 18. – 25. 9. 2006, reprezentativnost: ekonomicky aktivní obyvatelstvo ČR, kvótní výběr, N = 2 043.
  • Naše společnost 0806; realizátor: CVVM SOÚ AV ČR, v. v. i., termín terénního šetření: 2. – 9. 6. 2008, reprezentativnost: obyvatelstvo ČR 15+, kvótní výběr, N = 1 051.
  • Stres na pracovišti (šetření v rámci projektu „Stres na pracovišti – možnosti prevence“, řešitel: VÚBP , v. v. i.); realizátor: CVVM SOÚ AV ČR, v. v. i., termín terénního šetření: 22. 6. – 6. 8. 2009, reprezentativnost: zaměstnanci v ČR ve věku od 18 do 65 let, kvótní výběr, N = 836.
  • Naše společnost 1102; realizátor: CVVM SOÚ AV ČR, v. v. i., termín terénního šetření: 7. – 14. 2. 2011, reprezentativnost: obyvatelstvo ČR od 15 let, kvótní výběr, N = 1 069.
  • Kvalita pracovního života 2014 (šetření v rámci projektu „Proměny kvality pracovního života“, řešitel: VÚBP , v. v. i., SOÚ AV ČR, v. v. i.); realizátor: CVVM SOÚ AV ČR, v. v. i., termín terénního šetření: 19. 5. – 2. 6. 2014, reprezentativnost: ekonomicky aktivní obyvatelstvo ČR od 18 let, kvótní výběr, N = 2 029.


Vložit grafické prvky - schéma


Externí odkazy

Reference

  1. SVOBODOVÁ, L.; MLEZIVOVÁ, I.; VINOPAL, J.; ČERVENKA, J. Proměny kvality pracovního života. 1. vyd. Praha: Výzkumný ústav bezpečnosti práce, 2015.



Index kvality pracovního života - (Diskuse k heslu)
Anglicky:
Subjective quality of working life index