Syndrom RSI

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Jako syndrom RSI (Repetitive Strain Injury nebo také Repetitive Stress Injury) se označuje poškození z opakovaného namáhání. Jedná se o soubor poškození vyvolaných opakovanými drobnými pohyby, špatnou polohou těla při práci nebo stálým svalovým napětím. Často jde o poškození, která vznikají v důsledku nedodržování ergonomie práce a pracovního prostředí. Tato poškození lidského zdraví vznikají opakovaným namáháním, zejména pak opakovanými drobnými pohyby, nesprávnou polohou těla při práci, ale také neustálým kancelářských profesí. Často vede k operativním zákrokům.” Mezi nejčastější patří: tenisový loket, poškození hybnosti ramenních pletenců, zánět šlach a šlachových pouzder nebo syndrom karpálního tunelu .

V souvislosti s počítači je nejčastější příčinou RSI práce s klávesnicí, která vede ke kombinaci drobných rychlých pohybů a statické zátěže, která trvá dlouhou dobu. Velká statická zátěž vede k permanentnímu stažení svalů při nepodepřených končetinách. Je-li například klávesnice umístěna příliš vysoko, což je jeden z nejběžnějších prohřešků, dochází k vysokému statickému zatížení zádových svalů, ramen a předloktí. Výsledkem je permanentní stažení těchto svalových partií. Bolest těchto partií nastupuje poznenáhlu a může přecházet až do trvalé nepříjemné chronické bolesti. Popisované příznaky však nemusí být pociťovány pouze při práci. Nepříjemné pocity se mohou dostavit i během noci. V počátečních fázích jsou tyto obtíže vnímány spíše jako nepohodlí nebo únava.

Všechny uvedené potíže se mohou navzájem kombinovat a vytvářet tak pestrou škálu různých příznaků. Navíc důsledkem dlouhodobých potíží šlach a svalů může dojít i k neúměrnému stresu kloubů a dráždění různých nervů, což může mít překvapivě za následek i bolest v úplně jiné části těla. Dalším důsledkem všech je chronický stres, který dlouhodobá bolest způsobuje. Organismus dříve či později začne reagovat produkcí různých látek, které jej mohou začít ještě více poškozovat a vést ke vzniku dalších potíží (nespavost, deprese, roztržitost, únava atd.).

Syndromu RSI se dá předcházet preventivním dodržováním základních ergonomických pravidel a ergonomickým přizpůsobením pracoviště, ale také pracovního tempa.[1], [2]

Reference


Syndrom RSI - (Diskuse k heslu)
Anglicky:
Repetitive Strain Injury