Syndrom karpálního tunelu

Z Encyklopedie BOZP
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Názvem karpální tunel se označuje úzká štěrbina v oblasti zápěstí, která je ze tří stran obklopena zápěstními kůstkami a ze čtvrté strany na ni naléhá pevný zápěstní vaz. Tímto tunelem vede do dlaně devět šlach ohýbačů prstů a středový nerv (nervus medianus), který se právě může stát zdrojem bolestí. Tento nerv zprostředkovává citlivost a pohyblivost palce, ukazováčku, prostředníčku, části prsteníčku a přilehlé části dlaně.


Syndrom karpálního tunelu je jedním z nejčastějších útlakových syndromů. Vzniká permanentním stlačením středového nervu. Hlavní příčinou vzniku tohoto onemocnění je chronické přetěžování zápěstí a dlouhodobé vystavení zápěstí tlaku. Největším rizikovým faktorem jsou stále se opakující pohyby ruky a prstů, k nimž nejčastěji dochází při psaní na počítači.

Syndrom karpálního tunelu je dle výzkumů jednou z nejčastějších nemocí z povolání. V České republice jím trpí asi 35 000 obyvatel a jeho výskyt stále přibývá. Nejvyšší výskyt je u zaměstnání, při kterých převažuje práce na počítači.

Přetížení může vyvolat zánět šlach a vazů, při němž dojde k otoku v oblasti karpálního tunelu a následnému utlačení nervu.

!Důležité: Všechny příznaky syndromu karpálního tunelu jsou velmi často způsobeny blokádou krční páteře (zejména v oblasti přechodu krční a hrudní páteře). Blokáda a zatuhlé svaly v této oblasti nedovolují dostatečné prokrvení ruky, což může mít za následek nejen problémy s bolavým zápěstím, ale také studené ruce, potíže v lokti či v rameni! Toto je velmi důležité – většina nemocných hledá příčinu jen v zápěstí, přitom ale mnohdy stačí napravit zablokovanou krční páteř a pravidelně rozmasírovávat ztuhlé svaly (zejména kolem horní části lopatky) a problémy rychle ustupují.


Příznaky a projevy syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu se zpočátku nejčastěji projevuje brněním, mravenčením, pálením a bolestí palce, ukazováčku a prostředníčku. Poté může dojít ke ztrátě kožní citlivosti a oslabení těchto prstů. Ruka působí nešikovně a svaly předloktí ztrácí svalovou sílu a postupně ochabují. Objevuje se také ztuhlost a otok zápěstí. Nemocní mohou mít pocit oteklých prstů, i když otok není viditelný. Intenzita obtíží mnohdy kolísá, ale většinou se symptomy postupně zhoršují.

Nepříjemné pocity se nejčastěji projevují v klidu, mnohdy nemocného budí ze spánku. Bolesti mohou vystřelovat až do ramenního kloubu a hlavy.

Prevence

Pokud není práce na počítači z ergonomického hlediska v pořádku, dochází k trvalému tlaku na zápěstí, čímž dojde ke zbytnění vazu kryjícího karpální tunel. To má za následek utlačování nervu.

Proto se při práci na počítači snažte udržovat zápěstí v jedné rovině s předloktím, a nikoli ohnuté nahoru nebo dolů. Ruka pracující s myší by se měla opírat o podložku a to samé platí i při práci na klávesnici. Obě tyto funkce zastane podložka Podruce. Zjistěte o ní víc!

Doporučení

Dělejte si co nejvíce přestávek. Každou hodinu si protáhněte paže, zápěstí, ramena a krční svaly jednoduchými cviky. Pravidelně si masírujte a protahujte prsty, ohýbejte zápěstí nahoru a dolů, zavírejte a otevírejte ruce. Záda udržujte vzpřímená. Dbejte na uvolněnou krční páteř a pravidelně si masírujte ztuhlé svaly horní části zad! Plosky nohou si položte na podlahu. Pokud vám opěradlo židle neposkytuje dostatečnou podporu, podložte si bederní oblast polštářkem. Chcete se dozvědět více o tom, jak vypadá správně nastavené pracovní místo u počítače?

Často se také při zhoršených potížích doporučuje znehybnění ruky v zápěstí pomocí dlahy, ortézy nebo snímatelné sádry, a to především v noci.

Vyvarovat byste se měli nadměrnému solení, neboť sůl pomáhá zadržovat vodu v těle, což vede ke vzniku otoků.

Mezi přírodní léčebné metody, které pomáhají v léčbě syndromu karpálního tunelu, patří masáže, reflexní terapie (+ přímé uvolnění krční páteře), jógové cviky na krční páteř, baňkování, atp. [1], [2]

Infografika, zdroj: https://www.zdraviakrasa.cz/wp-content/uploads/2016/10/25/03-syndrom-karpalniho-tunelu.jpg

ReferenceSyndrom karpálního tunelu - (Diskuse k heslu)